Donald Trump kezdeményezésére a washingtoni kereskedelmi tárca vizsgálatot indított annak feltárására, miként játsszák ki a kínai exportőrök azokat a nemzetközi szabályokat, amelyeket Peking is elfogadott a Világkereskedelmi Szervezethez (WTO) való csatlakozásával. Különös figyelmet szentelnek a szerzői jogok, a technológiai licencek megsértésével, illegális átvételével kapcsolatos módszerekre. A minden eddiginél szigorúbb vizsgálat eredményeként feltárt visszásságokra Amerika kemény szankciókkal válaszol. Ez lehet a vámtarifák egyoldalú emelése éppúgy, mint a behozatali kvóták szűkítése – legalábbis ezt ígérik. Peking viszont máris jelezte, hogy nem ül ölbe tett kézzel, s ha szankciókat léptetnek életbe ellene, azok nem maradnak válasz nélkül.
A kétoldalú kereskedelemben megmutatkozó brutális kínai többlet lebontása érdekében Trump elviekben megegyezett Hszi Csin-ping kínai elnökkel, akit áprilisban Floridában fogadott. Tavaly a kereskedelem volumene elérte a 648 milliárd dollárt, s a mérleg 310 milliárdos kínai többletet mutatott, ami az idén minden erőfeszítés ellenére tovább nőhet. A szufficit előállásában jelentős tételt képeznek azon termékek, amelyek az amerikai formatervezés és gyártástechnológia egyszerű ellopásával készültek. Kína ezeket nemcsak az Egyesült Államokba, hanem a világ minden tájára is sajátjaként exportálja. Azok a vállalatok, amelyektől ellopták a szellemi tulajdonukat, a fillérekért árult kínai klónok megjelenése miatt esélytelenekké válnak a távol-keleti piacokon.
Az amerikai gazdaság iszonyatos károkat szenved el a hamisítások miatt, az ezzel foglalkozó szakbizottság (CTAIP) éves szinten 225 és 600 milliárd dollár közé teszi a szoftverlopásokkal, ipari kémkedéssel és gyártástechnológiák illegális „adoptálásával” okozott károkat. A CTAIP egyértelműen Kínát nevezi meg az USA-ba érkező hamis eredetű termékek fő beszállítójaként, az áru 87 százaléka tőlük jön. Helyi partnereik pimaszságára panaszkodnak a Kínában megtelepedni kívánó amerikai vállalatok. Minden ötödik közülük azt jelezte, hogy a technológia átadását vagy megosztását a közös jövő zálogaként kérik, sőt követelik tőlük – írja az AP hírügynökség.
Megfigyelők ugyanakkor rámutatnak, hogy a hirtelen elrendelt vizsgálatnak politikai mellékszála is van, mégpedig a nyomásgyakorlás a pekingi vezetésre, amely nem tesz meg minden tőle elvárhatót az észak-koreai atomfegyverkezési törekvések leszerelésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.