Magyarország számára kiemelten fontos, hogy a 2020 utáni új uniós közös agrárpolitikában (KAP) a maihoz hasonló arányban részesedjen az agrártámogatásokból – mondta Czerván György. Az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár egyik szakmai rendezvényén előadó államtitkár szerint a 2014 és 2020 közötti uniós támogatási ciklusban a magyar agrártermelők a KAP-on belüli támogatások több mint 3 százalékát kapják, miközben az Európai Unió agrártermeléséből csupán 1,8-2,1 százalékkal részesednek.
A Brüsszelből érkező hírek szerint öt opció van az új KAP irányvonalára, ezekből azonban az államtitkár véleménye szerint három – a közös agrárpolitika teljes megszüntetése, radikális átalakítása, illetve a jelenlegi rendszer változatlan formában történő fenntartása – kizárható. Az államtitkár szerint a támogatási rendszer fennmaradása össztársadalmi érdek is, ugyanis egy drasztikus támogatáscsökkentés az élelmiszerárak emelkedését vonná maga után, ami minden országban feszültségeket okozna.
Az egyik verzió szerint a vidékfejlesztés és a kockázatalapú eszközök erősítését hozná az új KAP, amit Magyarország önmagában támogatna – feltéve, ha ezek nem a területalapú támogatások rovására történnének, márpedig a jelenlegi elképzelésekben ez utóbbi is szerepel. Egy másik irányvonal lehet a területalapú támogatások továbbvitele, amit Magyarország szintén támogat, csakhogy itt a Brüsszelből kiszivárgó hírek szerint az a terv, hogy a támogatásokat a gazdasági és környezetvédelmi feltételekhez kötnék. Tisztázni kellene, pontosan milyen részletszabályok szerint történne ez, akkor lehetne kialakítani a magyar álláspontot – mondta Czerván.
A magyar kormány számára az új KAP-nál is alapvető szempont, hogy az agrárpénzeket az agrártermelők kapják – szögezte le az államtitkár. Szintén fontos, hogy új célokat csak többletforrások hozzárendelésével finanszírozzanak az agrártámogatási rendszerben. Alapvető magyar érdek a termeléshez kötött támogatások fenntartása, ami várhatóan nagy vitákat vált még ki a tagországok között, valószínűleg elsősorban Németország ellenállását kiváltva. A magyar agrárdiplomácia a V4-ekkel és Bulgáriával, valamint a balti országokkal keresi a közös nevezőt ebben az ügyben, de Czerván bízik abban, hogy például Franciaországot is magunk mellé állíthatjuk.
Az agrártámogatások fenntartása azért is fontos, mert bár a növénytermesztők támogatások nélkül is nyereséget tudnak produkálni, az állattenyésztésben az elmúlt években erre csak a baromfitartók voltak képesek. A baromfiágazatban viszont a madárinfluenza okozott nagy károkat, aminek enyhítésére az állatok leölése után 11 milliárd forintot fizettek ki. A liba- és a kacsatartók további 1,4 milliárd forinthoz jutottak a de minimis támogatáson keresztül, e támogatási forma korlátai miatt azonban nem tudták kihasználni az 1,7 milliárd forintos keretet. A nemzetgazdasági tárca a feldolgozóknak megnyitott egy egymilliárdos támogatási keretet, amelyet szintén a de minimis szabályok miatt ők sem tudtak teljes mértékben lehívni. Czerván szerint azonban van remény arra, hogy a feldolgozók is érdemi segítséget kapjanak, mivel folynak a tárgyalások az Európai Bizottsággal egy kártérítési konstrukcióról, amelyben Magyarország mellett a járvány miatt szintén nagy veszteségeket elszenvedő Franciaország is érintett lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.