A november 3-i kamarai választáson induló két jelölő szervezetnek a múlt hét pénteki határidőre kellett leadnia a megyei küldöttjelöltlistát. Ezt a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) mind a 19 megyére, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) pedig kilenc megyére nyújtotta be
– közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
A MOSZ megyei szervezetei közül nem mindegyik akart elindulni a választáson – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Máhr András, az érdekképviselet főtitkárhelyettese, vagyis nem arról van szó, hogy minden megyében listát akartak volna állítani. A MOSZ azok után döntött az önálló indulásról, hogy a Magosz bejelentette:
17 szakmai és érdekvédelmi szervezettel együtt állít közös listát a kamarai választásokra, és az együttműködésben foglaltakat évente értékelik. Az együttműködési megállapodás aláírása után újabb két szervezet csatlakozott a társuláshoz – köztük a MOSZ-tag Cukorrépa Termesztők Országos Szövetsége –, azok viszont nem szerepelnek majd a szavazólapon.
A MOSZ kilenc megyében (Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg) adott le listát. Ezek között van olyan is, ahol csak külön felhívásra sikerült betölteni a helyeket.
Lapunk birtokába került egy olyan levél, amelyben az adott megyei területi szövetség elnöke arról tájékoztatja a tagokat, hogy erőfeszítéseik ellenére sem jött össze a listaállításhoz szükséges minimális létszám, ezért arra kéri őket, hogy további jelölteket delegáljanak.
A MOSZ még júniusban együttműködési ajánlattal kereste meg a Magoszt, mivel úgy ítélte meg, hogy az előző kamarai választáson – amelyen a Magosz egyedül állított listát – nem érvényesült az agrárágazat szereplőinek arányos képviselete, ezt azonban a gazdaköri érdekképviselet elnöksége visszautasította.
A 19 megyében összesen 1480 küldöttet választanak meg november 3-án. A választást követően összeülő megyei küldöttgyűlések választják meg a szakmai osztályaik vezetőit, illetve tagjaik közül delegálják azt a 15-15 főt, akik a NAK 304 tagú országos küldöttgyűlésében 285 helyet töltenek be.
Utóbbi a NAK legfőbb szerve, amelyik az országos vezetőket választja meg. Szakértők szerint azzal, hogy a MOSZ csupán kilenc megyében állított listát, az elméleti esélyét is elvesztette annak, hogy a személyi kérdésekre, illetve ezeken keresztül az agrárkamara szakmai irányvonalára hatással legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.