BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem alakul jól az idei napraforgótermés

Szeptember második hetében megkezdődött a napraforgó betakarítása. Az eddigi adatokból már látszik, hogy a termés az aszály miatt nem lesz kimagasló, de nem akkora a visszaesés a tavalyihoz képest, mint például búzából volt.

A hónap második hetében megkezdődött már a napraforgó betakarítása. A termés az aszály miatt nem lesz kimagasló, de nem akkora a visszaesés a tavalyihoz képest, mint például búzából volt. Az országosan termett, várhatóan 1,8-2 millió tonnás napraforgó mennyiségből bőven marad exportra is – áll a a Concordia közraktár Zrt. közleményében, amely szerint az árak jelentősen alulmúlják az idén tavasszal jegyzett értékeket.

Forrás: MTI

A közlemény szerint minden forrás egyetért abban, hogy évről-évre növekszik a napraforgó hazai vetésterülete, a Földművelési Minisztérium szerint idén elérte a 653, a KSH szerint a 700 ezer hektárt. A területeken egyre nagyobb arányban magas olajsavas fajtákat (HO) vetnek a gazdák, mert az ebből készült, kedvezőbb sütési tulajdonságú olaj iránt megnőtt a kereslet. Fontos ugyanakkor – áll a közleményben – az ilyen típusú termény elkülönített tárolása, mert a minősítéshez az olajsavtartalomnak 82 százalékot kell elérnie, míg a hagyományos napraforgónál ez csak 38 százalék.

A termésátlagok nagyon eltérőek lehetnek az időjárástól, a művelés módjától, fajtáktól függően, az országosan jellemző, átlagosan 3 tonnás hektáronkénti eredményekkel számolva az idei termés is meghaladja az 1,8-2 millió tonnát

– ismertette a jelen helyzetet dr. Halmos Gábor, a Concordia közraktár Zrt. vezérigazgatója.

A napraforgó egyik meghatározó minőségi paramétere az olajtartalom. A vállalat laboratóriumi mérésekre szakosodott Gabona Control üzletága szerint a termés e tekintetben sem dönt rekordot, de a 45-46 százalékos érték – tavaly nem volt ritka az 50 százalékos adat – jónak számít.

Nem mondható el ugyanez a napraforgó áráról, ami most 93 ezer forint tonnánként, de tavasszal járt már 100 ezer forint felett is, ezért várhatóan sokan betárolnak majd, várnak az értékesítéssel

- jegyzi meg a közlemény. Végül kiderült az is, a terményt elsősorban étolajként és margarinokban hasznosítják, de a sajtolás után visszamaradó napraforgódara takarmány- és ipari alapanyagként is értékes. A hazai felhasználás nagyjából évi 1,2 millió tonna, így mintegy 500 ezer tonnát idén is exportálnak majd a termelők és a kereskedők.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.