BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csaknem 86 ezer forintba kerül egy átlagos hosszú hétvége az idén ősszel

Wellness- hétvége, akciós cso­magok és hosszú hétvége – ezek a toplistás keresőszavak a szállásközvetítő oldalakon, amelyeken már a szilveszteri programcsomagok is fogynak.

Az őszi foglalások száma 10 százalékkal, az egy foglaláshoz kötődő kosárérték pedig 5-10 százalékkal nőtt, már csaknem 72 ezer forintot tesz ki. Ez abszolút forgalomnövekedés még úgy is, hogy a belföldi szállásdíjak 3-5 százalékkal drágultak. A kereslet eltolódott a magasabb kategóriájú szálláshelyek felé – válaszolt a Világgazdaság őszi trendeket firtató kérdésére Drávai-Mészáros Judit, a Szallas.hu marketingmenedzsere. A piacvezető szállásközvetítő portál lapunk számára összeállított adataiból kiderül, hogy a kuponos, illetve kedvezményes ajánlatok közül a négycsillagos wellness és a magasabb kategóriájú szálláshelyeket alkalmi áron kínáló tematikus hetek akciói a legnépszerűbbek, míg a külföldi ajánlatok közül az olcsóbb New York-i, dubaji és thaiföldi utazási csomagok.

A legnépszerűbb magyarországi városok listájáról az ősszel lekerülnek a balatoni települések. A legtovább Balatonfüred és Siófok tartja magát, szeptemberben éppen csak kiesnek a tízes listáról, amelyet Budapest vezet. A második legnépszerűbb város Eger, a hagyományosan dobogós Hajdúszoboszlót is megelőzve. Az őszi városnéző ajánlatok közül a kedvenc Prága, Róma és Barcelona. Mint Drávai-Mészáros Judit megjegyezte, a 90 naposról 120 naposra bővülő előfoglalási idő már rég az év végéig ér, sőt már a szilveszteri csomagok is egyre jobban fogynak. A karácsonyi ajándékként népszerű utazási utalványok kereslete november elején élénkül majd meg, a mostani foglalások legtöbbje az október 23-i hosszú hétvégére szól. Ezért a vevők átlagosan csaknem 86 ezer forintot fizetnek, jellemzően nívósabb szállásokra, és többen, főleg családdal utaznak el.

A legmarkánsabb új utazási trend az élményturizmus. Egyre több vendég igényli a szállodán és az adott településen kívüli élményeket is, ezért a szálláshelyek elkezdtek programokat, komplett programcsomagokat szervezni – tájékoztatott Flesch Tamás, a Magyar Szállodaszövetség alelnöke. A wellness és a büféasztal már kevés, a szabadidős programokért a vendégek – a Szallas.hu szerint – akár 20 kilométert is megtesznek a szálláshelyüktől. A bor- és gasztroturizmus mellett a kerékpáros turizmus is fejlődik, egyre több szálloda kínál ingyenesen kerékpárt a vendégeinek. A tartalmas időtöltést jelentő attrakciók már a szállásfoglalással kapcsolatos döntésnél latba esnek, a környékbeli látnivalókra, kikapcsolódási, sportolási és kulturális programokra szóló belépőjegyekre a szállásközvetítők és a szállodák egyaránt jelentős kedvezményeket biztosítanak. Drávai-Mészáros Judit elmondta: míg a nyár elején 3 ezer, mostanra már több mint 50 ezer kedvezménykupont váltottak be felhasználóik.

Ugyanakkor, a szállodaszövetségi vezető szerint, a hagyományos kuponozásra egyre kevésbé hajlandók a szállodák, amelyeknek az olcsó ajánlatra befizető vendég kerül a legtöbbe. Az akciózás célja változik: a minőségi kínálatot teszi elérhetővé szélesebb rétegek számára. A kereslet élénkülésével a legtöbb helyen – hosszú idő után – nőttek a szobaárak, amire a jelentősen emelkedő munkaerőköltségek miatt csökkenő jövedelmezőségű szálláshelyeknek égető szükségük volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.