2017 augusztusában az előző év azonos hónapjához képest mindkét építményfőcsoport termelésének volumene emelkedett: az épületeké 46,8, az egyéb építményeké 24,1 százalékkal – jelentette a KSH. Eszerint a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján augusztusban az építőipar termelése 9,8 százalékkal nőtt az előző hónaphoz mérten. Az épületek építésének növekedése augusztusban is elsősorban az ipari és raktárépületek, kisebb mértékben sportlétesítmények, oktatási és lakóépületek építésének az eredménye. Az egyéb építmények esetében a termelés – az alacsony bázis mellett – út-, vasút- és közműépítési munkák következtében bővült.
Az építőipar ágazatai közül az épületek építésének termelése 46,5, az egyéb építményeké 28,2, a speciális szaképítésé 35,9 százalékkal nőtt. A megkötött új szerződések volumene az előző évihez képest 46,0 százalékkal emelkedett, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 95,4, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 18,9 százalékkal. Az épületek közül elsősorban ipari épületekre, kisebb mértékben lakó- és szállóépületekre kötöttek új szerződéseket. Az egyéb építmények esetében bekövetkezett növekedés vasútfejlesztésre, illetve közmű- és útépítésekre kötött szerződéseknek az eredménye – írta a KSH.
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene augusztus végén 89,7 százaléklal meghaladta az egy évvel korábbi, alacsony bázist. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 22,2, az egyéb építményeké 134,6 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban.
2017. január–augusztusban az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés volumene 27,9 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz mérten.
Az építőipar szerződésállományának jelentős bővülése alátámasztja a szektor teljesítményének további növekedését a Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt jelentését kommentáló piaci elemzők szerint.
Horváth András, a Takarékbank elemzője kiemelte, a várakozásokat jelentősen felülmúlva, 36,8 százalékkal nőtt az építőipar termelési volumene augusztusban az előző év azonos időszakához képest, amivel nyolcéves csúcsára erősödött a szektor. A szakértő az idei év egészére 28 százalékot elérő növekedést vár az építőipar teljesítményében, de az építési engedélyeket és a bejelentett kereskedelmi fejlesztéseket figyelembe véve felfelé mutatóak a kockázatok, így idén a GDP növekedéséhez képes lesz érdemben hozzátenni az építőipar – közölte.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője hangsúlyozta, tovább emelkedett az új szerződések volumene, ami jelzi, hogy a következő hónapokban folytatódhat az építőipar teljesítményének növekedése. A bővülés gátja lehet esetleg a munkaerőhiány, de ez az augusztusi adatokon nem látszik – fejtette ki a szakértő.
Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a vállalkozói ingatlanszektorban súlyos pénzzavarokat okozhat a következő hat-nyolc hónapban, hogy a munkaerő- és alapanyaghiány miatt emelkedőben van a csúszó beruházások száma. Egy éven belül ez akár leállíthatja az építőipar fellendülését – fogalmazott.
Az augusztusi, kimagasló ütemű magyar növekedés a visegrádi országok adataival összehasonlítva is kimagasló, és várhatóan – ha beérkeznek az EU-s összehasonlításra alkalmas adatok – az uniós rangsorban is előkelő helyet foglal majd el – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az adatok ismertetése után, hozzátéve, hogy 2010 óta több mint 20 százalékkal nőtt a hazai építőipar termelése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.