A két leánycég 2015 novemberében, akkor került ki a két anyavállalat közvetlen irányítása alól, amikor azok létrehozták hálózati társaságaik közvetlen tulajdonosait, az ÉMÁSZ és az Elmű DSO Holding Kft.-t. (A DSO angol nyelvű rövidítés, elosztórendszer-üzemeltetőt jelent.) A lépéssel a német RWE a testvércégek közötti átjárhatóság megteremtése mellett olyan szervezeti konstrukciót talált, ami segíthette a hálózati cégek részleges eladását.
Abban az évben írták alá azt a szándéknyilatkozatot a magyar állam és az RWE között, amely lényegében előkészítette, hogy az RWE bizonyos magyarországi érdekeltségeit eladja az arra kijelölt állami vállalatoknak. Az eladások az állami közműszolgáltatás kibővítését és az állam energiapiaci szerepének erősítését szolgálták volna. Az Elmű-ÉMÁSZ DSO 49 százalékát a Magyar Fejlesztési Banknak (MFB) szánták.
Ám a tranzakcióból nem lett semmi, és a korábbi formában már nem is lehet, hiszen az Elmű és az ÉMÁSZ a DSO-k 2017. június 1-jei hatályú végelszámolásáról és a nekik juttatott eszközök újbóli, közvetlen ellenőrzéséről döntött. A közvetlen ellenőrzéshez kell a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal előzetes jóváhagyása, ezt a hivatal előzetesen megtette.
Az állam és az RWE közötti, említett együttműködés részeként az MFB-hez került volna az Elmű és az ÉMÁSZ egyetemes áramszolgáltató üzletága, amelyet ezért vitt át a két társaság a közös Elmű-ÉMÁSZ Energiaszolgáltató Zrt.-be. Ám ez az ügylet is parkolópályán van, ahogy az is, hogy az MFB által alapított állami közműholdingnak, az Első Nemzeti Közműszolgáltató (mai nevén NKM Nemzeti Közműveknek) két lépcsőben meg kellett volna szereznie az Elmű és az ÉMÁSZ több mint 700 főt foglalkoztató ügyfélszolgálati tevékenységét, amely az Elmű-ÉMÁSZ Ügyfélszolgálati Kft.-hez költözik.
Eddig az MVM Zrt. sem növelte tulajdoni hányadát 49 százalékra a Mátrai Erőműben a német EnBW részvényeinek megvásárlásával, bár áprilisban az erőműtársaság bejelentette, hogy kiszállna a cégből a német EnBW és az RWE is. A Világgazdaság információi szerint három csoport tárgyalt a helyszínen, s felkeresték az adatszobát is. Nagyon valószínű azonban, hogy mindhárom csoport a csehországi EP Holdingot képviselte, az MVM részéről ugyanis senki nem volt a helyszínen (bár ettől még tárgyalhatott az MVM). Lapunknak az ügyhöz közeli forrásból most azt mondták, hogy „eltart még egy ideig” a tulajdonosváltás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.