Ellenséges felvásárlási kísérletet tesz a szingapúri székhelyű Broadcom riválisára, az amerikai Qualcommra. A mobil eszközökhöz csipeket gyártó cégek egy 105 milliárd dolláros ügyletben olvadnának össze, ha az ez ellen hevesen tiltakozó Qualcomm-részvényeseket sikerülne egy gáláns ajánlattal leszerelni.
Egyelőre bizonytalan, hogy a hétfőn közzétett 70 dolláros részvényenkénti ajánlat annak minősül-e. A fúziós hírre péntek óta 55 dollárról 63 dollárra erősödött a Qualcomm, így az eredeti, 27 százalék körüli prémiumból a későn ébredőknek már alig 10 százalék maradna. A Qualcommnál azonban úgy vélik, hogy az ajánlat alulértékeli a vállalatukat.
A menedzsment mindenesetre behatóan foglalkozik majd az ajánlattal, de a Bloomberg forrásai szerint annak elutasítását fogja javasolni a tulajdonosoknak. Igaz, a Qualcomm háza táján is akadnak gondok: a cég kimaradt a tech szektor tőzsdei ralijából, az árfolyama egy évvel ezelőtt 70 dolláron járt, csakhogy azóta a cég vitatott terjeszkedési politikája és az ellene indított milliárdos perek sokat rontottak a megítélésén.
Az év elején az Apple azzal vádolta meg fő csipbeszállítóját, hogy visszaélt erőfölényével, és licencei felhasználásával tisztességtelen előnyre tett szert. Mind az ítélethirdetés időpontja, mind a per végkimenetele kérdéses, viszont az Apple revolverezheti a Qualcommot azzal, hogy az iPhone-ok és iPadek következő generációihoz már nem velük gyártatja a szükséges csipeket, ez pedig hatalmas érvágás lenne számára.
A Qualcommnál utaltak egyben arra, hogy a Broadcom-ügylet lenne az eddigi legnagyobb értékű a technológiai iparban, ezért a versenyhatóságok kiemelten és szigorúan kezelnék. Emlékezetes, hogy a Broadcomnak még egy jóval kisebb falat, a Brocade Communications Systems 5,5 milliárd dollárért való megvásárlása is gondot okozott, az engedélyezési eljárás máig nem zárult le. A Qualcomm sem dicsekedhet, hiszen szintén egy megaüzlet kellős közepén áll: a holland NXP 47 milliárd dolláros felvásárlásával van elfoglalva, ám az uniós és a kínai versenyhatósági engedélyek beszerzése csúszik, s az év vége helyett valamikor jövőre kerülhet pont ennek az ügynek a végére.
Az biztos, hogy a Broadcom–Qualcomm képében megkerülhetetlen iparági kolosszus jönne létre, nincs olyan számottevő okostelefon-gyártó, amely ne függne valamilyen mértékben a beszállításaiktól. S ha hozzájuk csatlakozna az NXP is, azzal a világ harmadik legnagyobb csipgyártója jönne létre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.