A kutatásfejlesztés és az innováció kiemelt makrogazdasági jelentőséggel bírnak, hiszen egy ország gazdasági fejlődésének fontos szintmérői és egyben előrejelzői, szerepük nemzetközi versenyképességünk szempontjából is meghatározó. Noha hazánk 2008 óta GDP-je növekvő hányadát – 2016-ban nemzetgazdasági szinten több mint 427 milliárd forintot, a GDP 1,22 százalékát – fordítja kutatásfejlesztési és innovációs tevékenységekre, az eredményességet tekintve európai összehasonlításban mégis hátul kullogunk.
Az európai innovációs teljesítményeket vizsgálva Dánia, Finnország, Németország, Hollandia és Svédország vezeti a sort, az európai uniós átlagot is jelentősen meghaladva. Idei adatok szerint hazánk az EU 28-as rangsorában a 23. helyet foglalja el.
A kutatások rámutatnak: legnagyobb mértékben a hazai kkv-szektor innovációs teljesítménye marad el az uniós átlagtól. Az elmúlt 8-10 évben ezért több stratégia, valamint jogszabályi, szervezeti és támogatási rendszereket érintő változás is született a kkv-k K+F tevékenységének előmozdítása érdekében.
Az intézkedések közé illeszthető be a kutatásfejlesztési projektek intézményesített auditálása, népszerűbb nevén a hivatalos K+F audit. Ez a gyorsan lefuttatható és elérhető költségű államigazgatási eljárás lehetővé teszi, hogy a vállalkozások előre fel tudják mérni, kutatásfejlesztésnek szánt projektjük miként felel meg a jogszabályoknak, és így kockázatmentesen tudják igénybe venni a vállalati kutatásfejlesztési tevékenységhez kapcsolódó adókedvezményeket.
Akár a K+F projektek teljes költségének 10 százalékát is elérő adókedvezmény igényelhető
– állítja Kiss János József, a K+F tanúsítások mintegy harmadát végző Glósz és Társa Tanácsadó cégvezető innovációs tanácsadója. Véleménye szerint a minősítés pár százezres költsége elenyésző a megszerezhető közvetlen és közvetett pénzügyi előnyökhöz képest. A vissza nem térítendő támogatások megszerzésére irányuló pályázatok átfutása hosszú, sikerességük nehezen mérhető fel, a támogatás mértéke folyamatosan csökken, illetve egyre több földrajzi terület és vállalkozói csoport esik el az igénybevétel valós lehetőségétől.
A kutatásfejlesztési adókedvezmény viszont nem kötött a megvalósítás helyéhez és/vagy vállalkozási mérethez, ezért egyre kedvezőbb támogatási lehetőséggé válik a kutatásfejlesztést folytató vállalkozások széles köre számára. Adómegtakarításban jelentkező közvetlen előnye mellett számos közvetett előnyt is biztosít. A vállalkozások a felkészülés során célirányosan tudják átvilágítani kutatásfejlesztési projektjeiket, ami jó lehetőséget nyújt hatékony projekttervezési és projektvezetési eszköztár felállítására, bevezetésére. A tapasztalatok szerint a megvalósítás során ez akár további 10-20 százalék költségmegtakarítást eredményezhet. A K+F tanúsítvány pedig a pályázatok egy része esetén még mindig a pozitív döntést elősegítő feltétel maradt.
Az innováció intézményesítése érdekében az első lépés tehát a K+F tanúsítvány megszerzése. Hazánkban 2012 óta van lehetőség vállalati kutatásfejlesztési projektek előzetes minősítésére a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához benyújtott kérelemmel.
Ha egy projektet a hivatalos K+F audit során kutatásfejlesztésnek minősítenek, akkor a határozatot minden hatóságnak, adóhivatalnak kötelező érvénnyel el kell fogadnia. Így az adózók teljesen kizárhatják a kutatásfejlesztési adókedvezményekkel összefüggő adózási kockázatot
– állítja Kiss József János. A sikeres és hatékony innovációs projektekkel bővül a cégek szellemi vagyona is. Míg ez 1975-ben átlagosan a vállalatok értékének 17 százalékát tette ki, addig 2009-ben már 81 százalékot, az S&P 500 vállalatainak piaci értékelése alapján. A vállalatok a bőrükön is érzik a szellemi vagyonértékelés fontosságát, mivel a piac komolyabban veszi azokat a vállalatokat, ahol ismert a szellemi vagyon értéke. Így ezek a vállalatok kedvezőbb feltételekkel, könnyebben tudnak befektetőt találni.
Bár egyre több vállalkozás legfontosabb vagyontárgya valamilyen saját fejlesztésű szellemi alkotás, a szellemi vagyon értékelése még mindig gyerekcipőben jár hazánkban. Olyannyira, hogy a startupok, IT cégek vagy termelővállalatok sokszor nem tudják stratégiailag kezelni és mérni szellemi vagyontárgyaik gyarapítását, pedig ma már több mérési módszer is segíti őket.
Az idén a vállalatok innovációs tevékenységét ösztönző, folyamatosan megnyíló felhívások keretösszegének növekedése is várható. Emellett az adókedvezmények tudatosításával, a K+F tanúsítvánnyal önmagában is fejlődhetnek a kkv-szektorhoz tartozó cégek, hiszen nem kell pályázatokra várniuk, költségeket takaríthatnak meg, és egy hatékony rendszert is nyernek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.