A vételi ajánlás annál is csábítóbb, hiszen az elmúlt egy hónapban 571 forint és 612 forint között mozgott az árfolyam. Befektetési sztorit kínál az elemző szerint, hogy a Masterplast működése az építőipari tendenciákhoz kötődik, ezért a cég profitálhat az elmúlt időszakban kibontakozó építőipari fellendülésből. Emellett az is fontos, hogy egyre erősebb pozíciókat épít ki a csomagolóanyag-iparágban, ami fontos diverzifikációs lépés a jövőt illetően. Ráadásul sanszos, hogy Szerbia várható EU-csatlakozásával párhuzamosan középtávon az ottani gazdasági fellendülésből is részesedjen a csoport.
Még 2008-ban Szabadkán nyitották meg a Masterplast YU d.o.o. polisztirolgyárat, amely évi 500 ezer köbméteres kapacitással rendelkezik és egymilliárd forintos beruházással valósult meg. Előreláthatólag 2018-ra a Masternet üvegszövetgyártó üzem is megkezdi működését Szerbiában. Az itt gyártott termékek az EU piacaira kerülnek. És az is fontos, hogy 2018-tól tíz évig adókedvezményben részesül a Masterplast Szerbiában.
Megkerülhetetlen kérdés, hogy a Masterplast éves árbevétele nem növekedett sokat 2011 óta. Annak ellenére sem, hogy az utóbbi két évben a környezet kifejezetten támogató volt. A hazai építési engedélyek száma nagyot nőtt tavaly és az idén is. Erre az MKB elemzése is azt a megszokott választ adja, amire a menedzsment is szívesen hivatkozik, hogy a társaság által gyártott és értékesített termékeket, amelyek döntően különféle szigetelőanyagok és kiegészítők, az építkezések középső-végső szakaszában építik be. Így az építési engedélyek kiadását várhatóan csak egy-két éves késéssel követik a Masterplast értékesítési mutatói.
A társaság a nehézségekre adott válaszként csökkentette a költségeket, a béreket és az adminisztratív kiadásokat. Így az operatív eredményhányad 4 százalék körül stabilizálódott. 2012 és 2016 között az átlagos profithányad 1,5 százalék volt, míg a nettó adósság 12,4 millió euróról 14,6 millió euróra növekedett. Igaz, a 2012-es részvénykibocsátásból fakadóan a saját tőke is megemelkedett. A társaság fair értékének meghatározásakor azzal a feltételezéssel élt az MKB elemzője, hogy az árbevétel növekvő pályán marad 2017 és 2019 között az ingatlanpiac pozitív kilátásainak köszönhetően. A piaci trend változásával számolnak 2020 után, így 2020 és 2022 között az árbevétel csökkenését prognosztizálják. 2017-ben a kamatfizetés és adózás előtti marzs (EBIT) 4,1 százalékról 3,8 százalékra csökkenhet az alacsonyabb marzsú termékek értékesítésének köszönhetően. És hosszabb távon is 3,8 százalékos EBIT-hányaddal kalkulálnak.
A fair érték mellett azért a kockázatokra is érdemes odafigyelni. Amíg az elmúlt években az alacsony kamatkörnyezet fűtötte az építőipart, addig egy monetáris szigorítás visszavetné a helyenként túlfűtött ingatlanpiacot. Negatív tényező lehet a hitelfelvételek esetleges szigorodása is, miként a Masterplastot most támogató uniós energiahatékonysági pályázatok kifutására is fel kell készülni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.