Az elmúlt év legnagyobb izgalommal várt tőzsdei bevezetése (IPO) volt a Wabererʼsé, amelyhez hasonló nagyságrendűt 1998 óta nem látott a pesti parkett. Közel 83 milliárdos kapitalizációjával a cég a hatodik legnagyobb a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT). Igaz, a részvények az 5100–6300 forintos jegyzési sáv alján mentek el, így a szektortársakhoz képest relatíve olcsón indult a papír. Emellett a 28 százalékos közkézhányad is elmarad a menedzsment 50 százalékos terveitől, de ez is elég volt a prémium kategóriához.
A június 20-án tőzsdére vezetett papír már az induláskor elérte történelmi maximumát 5199 forinton, majd október végéig 4800 és 5100 között sávozott. Novemberben azonban letörte a sáv alját, leszúrt egészen 4555 forintig, s mostanában 4600 és 4900 forint között mozog az árfolyam. A hazai IPO-tapasztalatok alapján a részvény viszonylag jól tartja magát, elmaradt az ilyenkor gyakran előforduló spekulatív felhúzás, de a drámai összeomlás is. Eddig úgy tűnik, reális árazással léphetett parkettre a Wabererʼs. Gondot inkább az okozhat, hogy augusztus óta nem járt 50 ezer darab fölött a napi forgalom.
Ebből a szempontból a jövőre nézve biztató lehet, hogy a papír december közepén bekerült a bécsi tőzsde által összeállított, lengyel, cseh és magyar részvényeket követő CECE indexbe. Az Erste számításai szerint egyhavi átlagforgalomra vetítve mintegy két és fél napnyira tehető a jövőben várható pluszforgalom, miután a befektetők körében a régiós mutatók közül a CECE az egyik legnépszerűbb indexkosár.
A két ünnep között bejelentették, hogy a többségi tulajdonos (CEE Transport Holding B. V.) december 23-án beolvadt anyavállalatába (CEE Holding B. V.). A CEE Holding B. V. Waberer’sben fennálló részesedésének és így befolyásának mértéke a beolvadás után változatlan maradt, és csak a tekintetben módosult, hogy az eddigi közvetett részesedése és befolyása közvetlenre változott. Továbbá a CEE Holding B. V. központi ügyintézési helye december 27-én Hollandiából Luxemburgba került át. A végső tulajdonos és irányító továbbra is a Mid Europa Partners.
A társaság jövőbeni tőzsdei pályája szempontjából a fundamentumok lehetnek igazán érdekesek.
A 2017-es első félévi számok biztatók voltak: az árbevétel 13 százalékkal, 313 millió euróra nőtt az előző év első fél évéhez képest, a csoport rendszeres EBITDA-mutatója pedig éves alapon 4 százalékkal, 40 millió euróra emelkedett. A nettó eredményt az alacsonyabb adókulcs is segítette, éves szinten 21 százalékkal 9 millió euróra, míg az egy részvényre jutó eredmény 29 százalékkal 0,48 euróra nőtt az első fél évben. Hasonlóan jól alakult a 2017-es harmadik negyedév, hiszen az árbevétel az előző év azonos időszakához képest 23 százalékkal 182 millió euróra nőtt, miközben a csoport rendszeres EBITDA-mutatója 20 százalékkal, 25 millió euróra emelkedett. A rendszeres nettó eredmény a harmadik negyedévben a 2016-os év azonos időszakához képest 8 százalékot növekedve 6,2 millió euró lett, így a harmadik negyedévi egy részvényre jutó profit 29 százalékkal nőve 0,34 euró lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.