Magyarországon 2016-ban összesen 755 ezer tonna gyümölcsöt takarítottak be, aminek 66 százaléka alma, 10 százaléka meggy, 6 és 5 százaléka szilva illetve őszibarack volt. Hazánkban az utóbbi hat évtizedben mindvégig az alma termesztése volt a legjelentősebb, szilvából az 1960-as évek környékén még közel annyi termett, mint almából, ám termesztése folyamatosan visszaszorult. Az akkori termésmennyiségnek már csak közel 20 százalékát termelik meg a gazdálkodók. A szilva mellett a kajszi és a cseresznye termelése is háttérbe szorult, míg a meggy jelentősége nőtt – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A gyümölcsök többségénél a felvásárlási árak szinte folyamatosan emelkednek, a meggy, az alma és a kajszi esetében azonban évről évre jelentősen ingadozik a felvásárlási ár. Egyik évről a másikra előfordulhat akár 50 százalékosnál is nagyobb kilengés. Megfigyelhető, hogy az 1990-es évek óta a felvásárlási és a piaci átlagár egyre inkább elválik, amely az alma esetében a legszembetűnőbb, 2009-ben 14-szeres volt a különbség – írja a hivatal.
A kiugró termésmennyiséggel rendelkező évek esetében szinte mindegyik gyümölcsfaj tekintetében jelentősen csökkennek a felvásárlási átlagárak. 2014-ben az alma felvásárlási átlagára – 31,8 százalékos mennyiségnövekedés mellett – a felére csökkent. A cseresznye felvásárlási ára azonban kevésbé követi a termésmennyiségben jelentkező különbségeket – áll a KSH jelentésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.