A kiemelt munkavédelmi intézkedések közül a legtöbb intézkedés (28 százalék) a veszélyes anyagokkal végzett tevékenységgel volt kapcsolatos, emellett a munkavédelmi ismeretek hiánya miatt büntetett leggyakrabban a hatóság. Az NGM jelentése szerint a tavalyi ellenőrzések során 269 103 munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták.
Szabálytalanságokat az ellenőrzött munkavállalók 64,5 százalékánál tapasztaltak, ez az adat is 1,6 százalékkal alacsonyabb a 2016-osnál. A jelentésből az is kiderül, hogy tavaly 2200 munkavállaló tett bejelentést saját jogán az egészségét és biztonságát veszélyeztető munkakörülmények miatt. A munkavédelmi hatósághoz a legtöbb közérdekű bejelentés és panasz Budapestről (329), Pest megyéből (127), Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből (106) és Hajdú-Bihar megyéből (141) érkezett.
Az ellenőrzött ágazatok között legtöbben a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban, a gépiparban és az építőiparban dolgoztak, ezek a legveszélyeztetettebb iparágak – írja a jelentés. A hatósági intézkedések közül több mint 20 ezer munkabiztonságot érintő, 9,4 ezer munkaegészségügyi és csaknem 40 ezer munkavédelmi jellegű intézkedés volt.
Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) új és újonnan felmerülő kockázatokról szóló európai vállalati felmérése szerint az európai vállalkozások 38 százaléka számolt be arról, hogy munkahelyeiken vegyi vagy biológiai anyagok voltak jelen folyékony, gőz vagy por formában. A tagállami adatokból kiderül, hogy a 25 évesnél fiatalabb munkavállalók bármely más korcsoportnál nagyobb mértékben vannak kitéve rákkeltő anyagok hatásának. A rákkeltő anyagokkal való munkahelyi érintkezés közvetlen költségei évi 2,4 milliárd euróra tehetők Európa-szerte.
Uniós kampány az egészséges munkahelyekért
Európában évről évre nagyjából 1,6 millió munkaképes korú embernél diagnosztizálnak rákot. Becslések szerint az Európai Unióban több mint 120 ezer daganatos megbetegedés a munkahelyen jelen lévő rákkeltő anyagok miatt alakul ki, és évente 80 ezer ember halálát okozza. Az EU-OSHA szerint szükségessé vált a veszélyes anyagok elterjedtségére, az anyagok megfelelő kezelésének fontosságára és az ezzel kapcsolatos legjobb módszerekre vonatkozó tudatosság növelése. Ezért a 2018-as és 2019-es évet az egészséges munkahelyek éveként hirdették meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.