Futurisztikusnak tűnik, de a megvalósulás határideje nagyon is közeli: 2019 végére, vagyis a tervezett határidőre befejeződhet a Lechner Tudásközpontban folyó munka: Magyarország teljes ingatlantérképe és az összes kapcsolódó adat felkerül a világhálóra.
Mint Both András, a Lechner Tudásközpont infokommunikációs igazgatója a Világgazdaságnak elmondta, a magyar elektronikus közműnyilvántartás, az e-közmű-fejlesztés olyan remekül sikerült, hogy annak know-how-ja iránt Svédország és Csehország is érdeklődik, mert technológiai és szabályozási oldalról átvennék azt.
Az e-közműben ma már az országban működő több mint 450 magán-, önkormányzati és állami közművezeték-üzemeltető naprakészen szolgáltatott adatai elérhetők, ami nemcsak az építkezések, illetve az ingatlanfejlesztések előkészületeit rövidíti le és teszi egyszerűbbé, de a közműszolgáltatók munkáját is segíti.
Tavaly nyár óta már 35 ezer közműnyilatkozatot állítottak ki az e-közmű segítségével. Hamarosan finisel az a mobilapplikáció-fejlesztés is, amely közműdetektorként alkalmas lesz arra, hogy egy adott munkaterületen dolgozó markológép vezetője lássa, hol és milyen vezetékek húzódnak.
A közművezetékek átvágásával súlyos anyagi kárt okoztak eddig a szinte szó szerint sötétben tapogatózó munkások. A területrendezés és -fejlesztés, valamint a településrendezés és -fejlesztés az építésügy teljes elektronizációja révén új dimenzióba kerül, aminek első lépése, a településszintű adatokat magában foglaló TEIR feltöltése 2000-ben kezdődött el.
Az ÉTDR keretében 2013-ra lett az építésügyi eljárás teljes folyamata elektronizálva, azóta van e-építési napló és e-tanúsítás is.
További részletek a Világgazdaság szerdai számában olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.