„A kettős mércét alkalmazó stockholmi döntőbíróság aszimmetrikus döntést hozott a Naftogaz Ukrainival megkötött tranzitgáz-szállítási szerződésekről. Döntése jelentősen megbontotta a feleknek a szerződésekkel kapcsolatos érdekegyensúlyát” – mondta Miller.
A döntőbírók döntésüket az ukrán gazdaság állapotának erős romlásával indokolták. Határozottan ellenezzük, hogy a mi számlánkra rendezzék Ukrajna gazdasági problémáit. Ilyen helyzetben a Gazprom számára a szerződések hatályának fenntartása gazdasági szempontból nem célszerű és nem kifizetődő
- tette hozzá.
Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese csütörtökön közölte, hogy a Gazprom visszafizette a Naftogaznak a márciusi gázszállításért járó díjat és a szállítást nem kezdi meg az érvényes szerződés egyeztetett kiegészítése nélkül.
Andrej Kobolev, a Naftogaz vezérigazgatója a lépést a bírósági döntés végrehajtása megtagadásaként értékelte. Közölte azt is, hogy az Oroszországból érkező gázszállítmányok leállása miatt Ukrajnában gázhiány lépett fel, ami miatt március 6-ig korlátozni kell a fogyasztást.
A stockholmi döntőbíróság február 28-án 2,56 milliárd dollár kifizetésére kötelezte a Gazpromot a Naftogaz Ukrainival megkötött tranzitszerződése alulteljesítése miatt. Az orosz gázvállalat közölte, hogy nem ért egyet a határozattal, és a törvénnyel összhangban álló eszközökkel megvédi jogait.
Ezzel kapcsolatban Petro Porosenko elnök kilátásba helyezte, hogy Kijev a Gazprom eszközeinek lefoglalására fog törekedni, ha az orosz fél nem tartja magát stockholmi bíróság határozatához.
Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke aggodalmát fejezte ki a gázszállítás körül kibontakozott orosz-ukrán vita miatt, amelyről Kijevtől kapott tájékoztatást és kifejezte arra való készségét, hogy közvetítsen a felek között.
A tranzitvezetéket üzemeltető Ukrtranszgaz közölte, hogy a Gazprom „felelőtlen” lépései veszélybe sodorták az európai és az ukrán fogyasztók ellátását.
Lengyel állami gázvállalat siet Ukrajna segítségére
Azonnali ukrajnai gázszállításról állapodott meg a PGNiG lengyel és a Naftohaz ukrán állami gázvállalat, miután az orosz Gazprom csökkentette ukrajnai gázexportját – közölte a PGNiG pénteken. Lengyelország kötelessége energiaügyi szolidaritást vállalni a szomszéd országokkal. A PGNiG „stabil és biztonságos” szállításokra képes annak köszönhetően, hogy diverzifikált, a belföldi forrásokból, valamint importból is merítő portfólióval rendelkezik – jelentette ki Piotr Wozniak, a lengyel állami energiacég vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.