Összesen 562 milliárdnyi agártámogatást osztottak szét tavaly Magyarországon, ebből 446 milliárd EU-s és 167 milliárd forint nemzeti forrásból történt – derült ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) pénzügyi hírleveléből. A 2017-es folyósítás azonban 85 milliárd forinttal (13 százalékkal) elmarad a 2016-os forrástól, elsősorban azért, mert a közvetlen termelői támogatások az elmúlt évről az ideire csúsztak át. (A szóban forgó előlegeket tavalyelőtt megkapták a gazdálkodók.)
A hírlevél kiemeli, hogy a Vidékfejlesztési programban 2016-ban kifizetett 34 milliárd forintot tavaly az összeg háromszorosa követte, azaz 107 milliárd forint. A jelentős ugrás a 2016-ban kezdődő, 2017-ben felfutó programoknak köszönhető, ilyen volt a Natura 2000 vagy az agrár-környezetvédelmi és éghajlatjavító támogatások felpörgése.
A közvetlen támogatásokra folyósított 347 milliárd forint mintegy 46 százaléka területalapú támogatásként hasznosult, 36 százaléka pedig zöldítésként.
Az AKI szerint a 2014–2020-as tervezési és programozási időszakban a közvetlen támogatásokból krízistartalékot kell létrehozni a mezőgazdasági termelési és értékesítési válságok kezelésére. Ez az egy termelőre jutó közvetlen kifizetések 2000 euró fölötti részének csökkentésével valósul meg. Ha a krízistartalékot nem használják fel a pénzügyi év végéig, akkor a gazdálkodók kaphatják meg. A pénzügyi fegyelem jogcímén 2017-ben 4,7 milliárd forint támogatást folyósítottak.
Közel 8 milliárd forintot különített el a kormány arra a célra, hogy hatékonyan tudjunk fellépni a genetikailag módosított élelmiszerek teljes termékpályáról történő eltávolítása érdekében, mind a lakossági fogyasztás, mind pedig az állati takarmányozás tekintetében. A Nemzeti Fehérjetakarmány Program 5 évet ölel fel, ebben az évben 500 millió forinttal indul a program.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.