Zavarokat okoznak majd a nemzetközi olajárakban az Irán elleni amerikai szankciók, és elbizonytalanítják a befektetőket – figyelmeztetett vasárnap Claudio Descalzi, az ENI vezérigazgatója. Bár az olasz olajipari nagyvállalatnak nincsenek iráni befektetései, a vezetőjét így is aggasztja Washington lépése.
A szankcióknak most nagyobb hatásuk lesz a nyersolaj árára, mint korábban, mert Irán 2,6 millió hordót exportál naponta, miközben ez a mennyiség annak idején 1,5 millió volt
– mondta Descalzi a CNBC-nek. A The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők szerint nő majd a nyomás a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetére (OPEC) is, amelynek júniusban kell döntenie arról, kiterjeszti-e az idei éven túlra a kitermelést korlátozó megállapodást. Ha az iráni olaj a szankciók hatására eltűnik a piacról, és emiatt tovább emelkednek az árak, akkor az aláírók némelyike – például Oroszország és Kazahsztán – valószínűleg úgy gondolja majd, hogy szükségtelenek a további korlátozások.
Donald Trump amerikai elnök kedden jelentette be, hogy az Egyesült Államok kilép a 2015-ben kötött iráni atomalkuból, és visszaállítja a Teherán elleni szankciókat.
A hírre három és fél éves csúcsra emelkedett az olaj ára, és a hét végén is ezen a szinten maradt.
Az atomalku európai aláírói – Németország, Franciaország és Nagy-Britannia – próbálják megmenteni az egyezményt, segíteni a vállalataiknak, hogy folytathassák az üzletkötést Iránnal, és megvédeni őket az amerikai szankcióktól, ez azonban nehéz lesz – ismerte el vasárnap Heiko Maas német külügyminiszter a Bild am Sonntagnak. A hármak külügyminiszterei kedden tárgyalnak iráni kollégájukkal Brüsszelben arról, hogyan tovább. Emmanuel Macron francia elnök és Theresa May brit miniszterelnök is beszélt telefonon Trumppal a hét végén.
Aggodalmait fejezte ki Angela Merkel német kancellár is, amikor szombaton Assisiben átvette a ferences szerzetesrend Béke Lámpása díját. „Figyelemmel kísérjük a közel-keleti eseményeket és az Izrael és Irán közötti viszony alakulását” – mondta, és megjegyezte, hogy az Egyesült Államok kilépése a többhatalmi nukleáris megállapodásból „jelentősen bonyolítja a helyzetet a térségben”. Azt azonban Merkel is elismerte, hogy nem tudja, milyen mértékben lehet életben tartani az atomalkut, ha egy gazdasági nagyhatalom nem csatlakozik.
Németország Oroszországgal is kész együttműködni ebben a kérdésben, Merkel a hét végén telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akivel pénteken találkozni is fog Szocsiban. A kancellár valószínűleg arról próbálja majd meggyőzni Putyint, hogy érje el Iránnál: a jövőbeli gazdasági együttműködés érdekében vállaljon garanciákat az atomalku betartására.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.