Ahogy azt az Európai Bizottság országjelentése is megállapította, az európai strukturális és beruházási alapok kedvezményezettjeként Magyarország 25 milliárd euróhoz juthat 2020-ig, ez az összeg csökkenhet előreláthatólag 11 százalékkal az azt követő hét évben. Bár diplomáciai vereségként is lehetne értelmezni a felzárkóztatási források visszavágását, ne feledjük, hogy előzetesen 30-40 százalékos elvonás is benne volt a pakliban.
A brüsszeli kimutatás szerint 2014 és 2018 között a GDP mintegy 3 százalékát, illetve a közberuházások 43 százalékát tették ki a hazai uniós projektek. A 25 milliárd eurós keretből tavaly év végéig mintegy 23,5 milliárdot, vagyis a teljes összeg 94 százalékát ítélték oda a projektgazdáknak. Az uniós testület szerint a támogatások révén eddig 11 ezer vállalkozás bővítette kapacitásait, és több mint 200 cég vezetett be új termékeket.
Azokat a kis- és középvállalkozásokat azonban elsősorban aligha a brüsszeli csörték érdeklik, amelyeknek EU-s projektje a döntés előkészítése előtt áll.
Továbbra is jó lehetőség a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programon (Ginop) belül a vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét kombinált hiteltermékkel támogató Ginop-2.1.2, melynek beadási határidejét május 31-ig meghosszabbították.
A 120 milliárd forintos konstrukció révén a cégek 50–500 millió forint közötti támogatáshoz és 25–250 milliós kedvezményes kamatozású éven túli kölcsönhöz juthatnak. Bár arra nincs sok esély, hogy a következő bő három hétben a teljes keret kimerüljön, biztató részeredmény, hogy 504-en már igényeltek 82,4 milliárd forintot.
Meglepően jól reagált a piac a képzési pályázatokra is, holott arra számítottak a szakértők, hogy a szigorú feltételek távol tartják majd a cégeket az érintett felhívásoktól.
A mikro-, kis- és középvállalkozásoknak fenntartott 13,04 milliárd forintos keretre (Ginop-6.1.6) máris 889 pályázat érkezett 14,45 milliárdos támogatói igénnyel. A nagyvállalatok ennyire azért nem tolongtak, de náluk is várakozáson felüli az érdeklődés: a Ginop-6.1.5-re eddig 139 cég jelentkezett be 5,62 milliárd forintra. Nekik egyébként 18,5 milliárdos keretet írt ki munkahelyi képzések támogatására a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.