A projektek megvalósításához szükséges előlegek elsősorban a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programon (Ginop) belül váltak elérhetővé a kis- és középvállalkozások számára. A Ginop 1-es, beruházási pályázatokat tartalmazó prioritásánál az elnyert összeg 50 százalékát vehetik fel előre, a 2-es prioritásnál, a kutatás-fejlesztési és innovációs fejlesztéseknél azonban a 75 százalékot is elérheti az előleg aránya.
A bőkezű előlegfizetésre a legjellemzőbb példa a kkv-k versenyképességének növelése adaptív technológiai innováció révén (Ginop-2.1.8). Erre a célra 22,3 milliárd forintot különítettek el, a projektenként elnyerhető 5-15 millió forintnak azonnal fel lehet venni a háromnegyedét. A felhívásra 2062-en jelentkeztek 23,7 milliárdos igénnyel, közülük 1579 pályázónak ítéltek oda 18,3 milliárd forintot. Az elnyert forrásból eddig 7,4 milliárdot fizettek ki 841 projektgazdának.
A másik „előlegmágnes” a mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése (Ginop-1.2.1.), itt 108,9 milliárd forint találhat gazdára. A projektek benyújtóinak 25–500 millió forint ütheti a markát, ennek pedig a fele belátható időn belül a kedvezményezett számláján landolhat. E felhívásnál 1136-an jelentkeztek be 178,5 milliárd forintra, közülük 702-en részesültek pozitív elbírálásban, együttesen 119,5 milliárd forintra téve szert. A kifizetésig 502-en jutottak el, összesen 42,7 milliárd forintos átutalásról kaptak értesítést.
Az előző parlamenti ciklus hajrájában akkora lendületet vett a források elosztása, hogy megengedhető az átmeneti lassulás. Eddig ugyanis a 2014–20-as ciklus egészét tekintve 156,9 ezer pályázat futott be.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.