Milyen feladatokat jelent a Tigáz beolvasztása?
Az akvizíció örömteli dolog, és egyben komoly feladat. A tranzakció lezárását követő napon az eladó könnyen lehet boldog, mert megkapta a kialkudott vételárat. A vevő is boldog, de tudja jól, hogy a pénzéért vett egy céget és nagy mennyiségű munkát. Az első időszakban a leghangsúlyosabb feladat, hogy minél jobban megismerjük a cég működését, és így – ha szükséges – finomítsunk, alakítsunk rajta. Jellemzően olyan lépéseket lényeges megtenni, amelyek segítségével az általunk fontosnak tartott MET-es értékeket átörökíthetjük a Tigázra.
Van-e sürgős javítási, karbantartási igény a Tigáztól átvett eszközöknél?
Biztosan felmerül, de különösebb váratlan eseményre nem számítunk.
Van-e a Tigáznak olyan tevékenysége, amelyről már most látható, hogy meg kíván válni tőle a MET?
Ahogy hangsúlyoztam, első körben a megismerés a fontos, és csak ezután lehet ilyen kérdésre érdemi választ adni.
Mi adja a fő szinergiát az ügylet révén?
A fő szinergia első körben nem a napi működésirányítás során keresendő. Sokkal inkább úgy nyer értelmet a Tigáz, mint energetikai infrastruktúra megvásárlása, hogy az – reményeink szerint – kiszámítható és tervezhető jövedelemtermelő képességet, ezáltal finanszírozhatóságot biztosít a cégcsoportnak.
Mi lesz a MET számára teljesen új tevékenység, mennyire felkészült annak végzésére?
A gazdasági méret ma már újra kiemelten számít, sőt egyértelmű versenyelőny lett. A MET csoport számára a versenyben való helytállás és a további növekedés nem kérdés: szakembereink tudására, tapasztalatára építve a kitűzött növekedési stratégia egyértelműen meghatározza a céljainkat. Ahhoz, hogy egy ilyen eszköz jövedelemteremtő képességet biztosítson a vállalatcsoportnak, a piaci ismereteken túl menedzsmentképesség és szakmai háttér is kell, jelen esetben pedig még a szabályozási környezet ismerete is. Mindezek alapján úgy gondoljuk, hogy felkészülten érkezünk a vállalatba, és a Tigáz esetében – ahogy a Dunamenti Erőműnél is – optimisták az üzleti terveink és a jövőképünk.
Megmarad-e a Tigáz név?
Igen, marad.
Mennyit fizetett a MET a cégért?
Mint a hasonló tranzakciók esetében lenni szokott, itt is a vállalatértékelés klasszikus módszertana szerint határoztuk meg az ajánlatunkat. A felek úgy döntöttek, hogy nem hozzák nyilvánosságra a szerződés részleteit. Az összeget banki hitelből és saját forrásainkból finanszírozzuk.
A svájci székhelyű MET Csoport tulajdonába került a Tigáz, miután hivatalosan is lezárult a tranzakció – számolt be közleményében a Tigáz. A MET a Tigáz Zrt. jegyzett tőkéjének 98,99 százalékáról írt alá részvény-adásvételi megállapodást az olasz ENI-vel még 2017 decemberében.
A tranzakció június 21-én zárult, a szükséges zárási feltételek teljesülése után, többek között a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal jóváhagyásával.A Tigáz új elemmel gazdagítja a MET eszközportfólióját, és így kiválóan illeszkedik a cégcsoport növekedési stratégiájába.
A Tigáz Zrt. 100 százalékos tulajdonában álló Tigáz-DSO Földgázelosztó Kft. az északkelet-magyarországi földgázelosztási tevékenységért felel. Az új tulajdonos megbízható, biztonságos és innovatív módon, szabályozott környezetben üzemelteti tovább a gázelosztó hálózatot; a tulajdonosváltás a Tigáz feladatait nem érinti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.