Napokon belül indul annak az oroszországi atomerőmű blokknak a kereskedelmi üzeme, amely Paks II. első számű referenciájának számít.
A Leningrád II. atomerőmű az évek során négy olyan új, nyomottvizes technológiájú, 1200 megawattos egységet kap, amelyeket a jelenleg is működő, 1000 megawattos, grafitmoderátoros egységeket váltják fel úgy, hogy – a tervek szerint – a régit mindig kicsivel az új kereskedelmi üzemének megkezdődése után nyugdíjazzák.
Minderről Szergej Sumov, a porjekt főmérnökének helyettese tájékoztatta az újságírókat az erőműben, Szosznovij Borban. Mint elmondta, a napokban a Paks II. projekttársaság vezetése is felkereste a létesítményt, amelyben a tervezés, a kivitelezés és a beüzemelés tapasztatalatairól tájékozódtak.
A megbeszéléseken felmerült az is, hogy esetleg Szosznovij Borban, az ott működő szimulátor használatával képeznek új paksi nukleáris szakembereket.
Az oroszországi atomerőmű – Paks II-vel ellentétben – vízhűtéses lesz, holott a létesítmény közelében bőven van hűtésre használható víz. A hűtőtornyok szükségességét egy 2014-es törvény szabta előírásokkal magyarázta a Világgazdaságnak a szakember. Különbség az is – erről már Alekszandr Beljajev, a projekt főmérnöke tájékoztatta a Világgazdaságot -, hogy míg Pakson jelenleg és nyilván a jövőben is több évre elegendő nukleáris fűtőanyagot tárolnak, Szosznovij Borban a tartalékolás minimális, hiszen a fűtőelem „helyből”, Oroszországból érkezik.
Az, hogy a mi szerződésünk szerint a két új paksi blokk referenciablokkja a Leningrád II. atomerőmű két blokkja, azt jelenti, hogy a Paks II. számára készülő műszaki tervek a leningrádién alapulnak, de meg kell felelniük az itteni előírásoknak is
– válaszolt a Világgazdaságnak Aszódi Attila, a paksi kapacitáspótlásért felelős államtitkár, akit még az oroszországi látogatás előtt kérdeztünk. Mint közölte, a magyar megbízó számos elvárása az uniós jogszabályokból következik, sok további pedig a magyarországi műszaki követelményeknek való megfelelést tükrözi. Ezeket a tervezőnek természetesen figyelembe kell vennie, vagyis ilyen mértékben el kell térnie a leningrádi tervtől.
Aszódi Attila példaként a turbinát említette. A leningrádiban orosz gyártmány van, percenként 3000 fordulatos, a magyar fél pedig félfordulatost kért. Emiatt más lesz a paksi berendezés turbinacsarnoka, és sok más eleme is.
Természetesen figyelemmel kísérjük, hogy mi történik a leningrádi építkezésen és az üzemeltetés során, hiszen minden más erőműnél is ügyelnünk kell arra, hogy amennyiben találunk hasznosítható tapasztalatot, azt kötelességünk és feladatunk is hasznosítani. Az atomerőműveket üzemeltetők világszervezetén, a WANO-n keresztül jól információt tudnak cserélni a térségben működő VVER 1000-es és 1200-es blokkok működtetői, ahogyan persze a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségen keresztül is
– magyarázta Aszódi Attila.
A Leningrád II. új blokkjainak üzemideje 60 év lesz. Hőt is termel majd a környező lakosságnak, egyébként ez a terv Paks II. esetében is. Kiégett fűtőelemeit majd újrahasznosítják. (Erről Paks II. kapcsán még nincs döntés, de ez tűnik a leggazdaságosabb, és a környezetet is leginkább kímélő megoldásnak.)
Az orosz létesítményt négy olyan, egymástól független biztonsági rendszerrel látták el, amelynek kiépítése még a 2011-es, fukusimai atombaleset előtt kezdődött. Az alkalmazott megoldások között több olyan is van, amely nem igényel emberi beavatkozást, de még csak villamos energia betáplálást sem, egyszerűen „hagyja” működni a fizika törvényeit. Az atomerőművet a Roszenergoatom üzemelteti a többi 35 orosz atomblokkal együtt. Ezek Szergej Sumov tájékoztatása szerint tavaly a teljes oroszországi villamos energiatermelés 19,1 százalékát adták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.