BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túl sokáig várnak az irányítás átadásával

A magyar kkv-k körében egyelőre nincs napirenden az utódlás, holott a cégvezetők lassan elérik vagy már el is érték a nyugdíjkorhatárt.

A hazai kis- és középvállalkozások (kkv) mindössze 15 százalékát foglalkoztatja az utódlás kérdése, és közülük is csupán 7 százaléknál zajlik már a folyamat – derült ki a Budapest Bank ötszáz cégvezető megkérdezésével végzett kutatásából. Ahol még nem merült fel a téma, ott rendszerint vagy nem tartják aktuálisnak a kérdést, vagy idő hiányában nem foglalkoznak vele.

Pedig ez sok esetben egyre sürgetőbb, hiszen a hazai kkv-k jelentős részét a rendszerváltás utáni években, azaz húsz-huszonöt éve alapították, így a vezetők elérték vagy lassan elérik a nyugdíjkorhatárt. Ennek ellenére

az átlagosan 10–49 főt foglalkoztató, nettó 200 millió forint feletti éves árbevétellel rendelkező kkv-k közül kevés indította el az utódlásra irányuló folyamatokat.

A leginkább a teljes egészében családi tulajdonban lévő vállalkozások törődnek a generációváltással: mintegy 30 százalékuknál van napirenden, és ebből 17 százalék már megkezdte a folyamatot. Szektorok szerinti bontásban nézve ebben a mezőgazdasági vállalkozások járnak az élen.

Fotó: Shutterstock

Fontos leszögezni, hogy utódlás alatt nemcsak a klasszikus, családon belüli átörökítést kell érteni, hanem azt is, amikor külső szakember veszi át az irányítást, esetleg a cég értékesítés útján kikerül a család tulajdonából.

Az általános tapasztalat az, hogy a cégvezetők kivárnak az utódlás rendezésével, és leginkább hatvanéves kor felett veszik napirendre a kérdést.

A megkérdezett kkv-vezetők az időhiány mellett az utód megtalálásának vagy a megfelelő szakember kinevelésének nehézségére hivatkozva tolják el maguktól a témát. Mindez újabb bizonyítéka annak, hogy a magyar kkv-vezetők többsége egyedül irányítja a cégét, éppen emiatt leterheltek, és pótolhatatlanok a napi működésben. Ez a berendezkedés ahhoz vezet, hogy a vállalatok többségénél nem jött létre egy olyan menedzseri réteg, amelyből fokozatosan kinevelődhetne a megfelelő utánpótlás.

Fontos a kreativitás

Minden második egyetemista saját vállalkozásban képzeli el a jövőjét, míg harmaduk multinacionális vállalatnál – derül ki a Budapesti Metropolitan Egyetem felméréséből. A több mint ötszáz fő megkérdezésével készült kutatás szerint a válaszadók 10 százaléka dolgozna kis- és középvállalkozásoknál, 5 százalékuk állami cégnél helyezkedne el a legszívesebben. Legnagyobb hányaduk (40 százalék) úgy véli, egy pályakezdő öt-hét év alatt juthat el karrierje csúcsára. A karrier felépítéséhez szükséges három legfontosabb készségnek a kreativitást, a problémamegoldó készséget és a munkához való helyes hozzáállást tartják. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.