Az idén eddig négy, míg az elmúlt 12 hónapban átlagosan 11 százalékkal emelkedtek a régiós olajcégek árfolyamai. A mezőnyből a bukaresti börzén jegyzett OMV Petrom emelkedik ki leginkább, részint magas osztalékhozama, részint pedig a Fekete-tenger alatt található Neptun gázmező jövőbeli kitermelésével kapcsolatos pozitív hírek miatt. Az utóbbi projektben egyébként az amerikai ExxonMobil is részt vesz, és a kitermelt mennyiségből bőven juthat exportra – akár Magyarországra is. A román energiacégek árfolyam-emelkedéséhez az is kellett, hogy a kormányban a különadókat támogató vezetés után a piacbarátnak számító vonal kerekedjen felül.
A Thomson Reuters adatbázisa szerint a cégek kilátásai is kedvezők, hiszen a következő egy évben 17 százalékos átlagos árfolyam-növekedésre számítanak az elemzők. E tekintetben az osztrák OMV és a szerb NIS lóg ki felfelé a mezőnyből a maga 34 és 28 százalékos célárfolyam-eltérésével. Az OMV-nél ezt a pluszt az elmúlt időszakban megerősített kitermelési üzletág támasztja alá, hosszú távon a napi átlagos félmillió hordós kitermelést célozta meg a társaság.
A Mol kurzusánál 19 százalékkal magasabb célárfolyam enyhén átlag feletti. Egyes elemzők rövid távon nem várnak látványos árfolyam-emelkedést a hazai olajtársaságtól, de kialakult egy olyan befektetői réteg, amely különösen kedveli, s a hosszú távú portfóliójában felhalmozza a Molt. A versenytársakhoz képest időben megalkotott hosszú távú stratégia és megvalósításának első lépései meghozták a befektetők kedvét a Molhoz. Ez a részvényesi réteg nagyra értékeli a stabil alapokat, az átláthatóságot és a jól menedzselt cégeket.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.