Ha a francia nemzetgyűlés is jóváhagyja a szenátus új törvényjavaslatát, akkor Franciaország – a világon elsőként – törvényben tiltja az eladatlan nem élelmiszer jellegű termékek megsemmisítését. Ebbe a körbe beletartoznak a kozmetikumok és a luxuscikkek is, és az új szabályozás évente csaknem egymilliárd eurónyi (nagyjából 330 milliárd forint) árut ment majd meg a kidobástól és a megsemmisítéstől.
A The Guardian idézi Brune Poirson francia környezetvédelmi minisztert, aki képletesen érzékeltette az elpazarolt termékek mennyiségét:
szavai szerint legalább két Eiffel-toronnyi kidobásra szánt cipő és ruha keletkezik minden évben a francia kereskedelemben.
Franciaországban korábban már törvényi szabályozás született arról, hogy a szupermarketek nem semmisíthetik meg az eladatlan élelmiszereket.
A regula arra kötelezi őket, hogy jótékony célokra adományozzák az el nem adott ételeket-italokat. Ez egyébként rövid távon mintegy 30 százalékkal növelte a jótékony célú élelmiszer-adományok mennyiségét.
Bár az előremutató szabályozást már 2016-ban elfogadták, voltak, akik szerint ez csak a jéghegy csúcsa, és nem szabad itt megállni.
Rossz a törvény, mert a szupermarketek az ételpazarlásnak csak az 5 százalékáért felelősek. A legtöbb hulladék a háztartásokban és a közétkeztetésben keletkezik
– idézte akkor a kereskedelmi szövetség képviselőjét, Jacques Creysselt az Euronews. Ha a közétkeztetést még nem is reformálták meg, néhány évvel később sorra kerültek végül a nem élelmiszer jellegű termékek is: kozmetikumokat, ruházati termékeket, textíliákat, elektronikai berendezéseket, műanyag termékeket is érint az új szabályozás, amely a franciák hulladékkezelésről és körkörös gazdaságról szóló törvénycsomagjának része. A törvény kötelezi a gyártókat, importőröket és forgalmazókat – az online eladókat is –, hogy vagy hasznosítsák újra, vagy pedig adományozzák el a kidobásra ítélt termékeket.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.