A jövő év végétől minden környező országgal lehet közvetlen nagyfeszültségű vezetéki összeköttetésünk – mondta a Világgazdaságnak adott interjújában Biczók András, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) vezérigazgatója.
Kiemelte, hogy
az import lehetősége néhány éven belül megváltozhat, ha a térségben elfogynak a többletkapacitások. A jövőben – a régiós erőmű-leállítási és -beruházási tendenciák tükrében – nagyobb valószínűséggel számíthatunk termelői kapacitáshiányra.
Az ellátásbiztonság szempontjából a vezérigazgató szerint szerencsésebb lenne, ha az új, magas hatásfokú és a villamosenergia-rendszer rugalmas alkalmazkodóképességét biztosító gáztüzelésű erőművek elsősorban belföldön létesülnének.
A megújuló termelés integrálásához egyébként is bővíteni kell a rugalmas, gyors reagálású kapacitásokat, de fontos lesz a lassabb reagálású, de a rendszer ellátásbiztonságát megtámasztó források biztosítása is.
Mindez persze azon múlik, hogy a termelők és a beruházók milyennek ítélik meg a megtérülési lehetőségeket. Az viszont nem kérdés, hogy innovatív megoldások nélkül nem képzelhető el a reagálás gyorsítása.
A megújulók rendszerbe illesztésének egyik leghatékonyabb módszere a nemzetközi piacok összekapcsolása. Ebben az átvitelirendszer-irányítók mellett a villamosenergia-tőzsdék – Magyarországon a Mavir leányvállalata, a HUPX Zrt. – is kulcsszerepet játszanak.
Magyarország már 2012 óta része a regionális másnapi piaci összekapcsolásnak,
az idén pedig a tervek szerint a régiónkat felölelő cseh–szlovák–magyar–román (az úgynevezett 4MMC) együttműködés összekapcsolódik a teljes nyugat-európai régióval a másnapi időtávon is, az osztrák, a német és a lengyel határokon keresztül.
A Mavir további eszköze a megújulók kezelésére a valós idejű kereskedéshez való közeledés, amelyhez a társaság biztosítja az előfeltételeket, a HUPX pedig a napon belüli kereskedési platformot. Tavaly novemberben – a Mavir és a HUPX munkájának eredményeképp – Magyarország csatlakozni tudott az európai szintű napon belüli piac-összekapcsoláshoz (XBID), aminek következtében megsokszorozódott a HUPX napon belüli kereskedésének likviditása.
A teljes interjú a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.