A márciusi húszéves mélyponthoz képest több mint duplájára nőtt az olaj világpiaci ára azután, hogy az exportőrök a kitermelés koordinált visszafogása mellett döntöttek. Ám mire sikerült teljesíteni a vállalt csökkentéseket, a Szaúd-Arábia és Oroszország vezette OPEC+ kartell máris az intézkedés enyhítésén töri a fejét. Miután kiszivárgott, hogy erről dönthetnek az OPEC+-miniszterek monitoringbizottságának szerdai virtuális ülésén, esett az olaj ára a tőzsdéken. A WTI ára New Yorkban 1,8 százalékot veszítve hordónként 40 dollár alá csúszott, a Brenttel pedig 42,5 dolláron kereskedtek hétfőn, ami 1,7 százalékos lemorzsolódás. Az árcsökkenés nem óriási, de azért figyelmeztet:
a kínálat finomhangolása nem kockázatmentes folyamat egy olyan időszakban, amikor a kereslet emelkedik, de a járvány terjedése miatt a jövő egyáltalán nem biztos.
A dilemma hasonló, mint azoké az országoké, amelyek annak ellenére enyhítenek a járványkorlátozásokon a gazdaságuk újraindítása érdekében, hogy a kór sebesen terjed. Az olajjövedelmekre a termelő országoknak szükségük van, és a kínálat visszafogását épp azért kellett vállalniuk, mert a kereslet zuhanása az árak csökkenésével a tűréshatáruk alá süllyesztette a bevételeket.
A kitermelés visszafogásával az elmúlt hónapban 40 dollár körül sikerült stabilizálni az árakat, jóval a márciusi 20 dollár alatti szintek felett.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.