BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Belendültek júliusban a gázerőművek

A hazai iparnak kevesebb, az erőműveknek több gázra volt szüksége júniusban, az együttes igény nagyjából annyi volt, mint a korábbi évek júliusaiban. A betárolás felerősödött, a nettó import megnőtt.

Az erősödő kereslet miatt áremelkedéssel kezdte a júliust az európai gázpiac a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) összefoglalója szerint.

Ezután azonban megawattóránként 5 euróval esett az ár a földrészen meghatározó, hollandiai gáztőzsdén (TTF), a hónap második felében pedig ismét olcsóbbodás következett az enyhébb időjáráshoz kapcsolódó kereslet mérséklődésének eredményeként.

A terület fő júliusi eseményei között a hivatal felsorolja, hogy két jelentősebb karbantartás is volt az orosz csővezetéki import útvonalakon:

a Jamal európai szakaszán július 6-10., az Északi Áramlaton pedig (Nord Stream) pedig 14-25. között volt teljes leállás.

Ezen idő alatt a Gazprom részben európai (hollandiai, németországi és ausztriai) tárolókban lévő készleteiből teljesítette szállítási kötelezettségeit. A norvég import esetében folytatódott az átütemezési politika.

Fotó: Getty Images

Magyarországon a júliusi földgázfelhasználás a korábbi évek azonos hónapjaihoz képest átlagosan alakult. Az ipari gázkereslet mérséklődését ellensúlyozta a hazai gázerőművi villamosenergia-termelés jelentős bővülése. A csúcsnapi fogyasztás viszont kiemelkedő volt, ami szintén a gáztüzelésű erőművi termelés megugrásához köthető.

A vizsgált hónapban az idén eddig alacsony intenzitású betárolás megerősödött, a mennyiség a júniusi 3 teraeattóráról 5,2 terawattórára emelkedett, nagyrészt ennek következtében pedig 2,5 terawattórával nőtt a nettó import. A hónap végén a hazai tárolók telítettsége már 85 százalékos volt.

Már most több készlet van a tárolókban, mint ami elegendő lehet a hazai piac téli zavartalan ellátására, ugyanakkor piaci alapon, és külföldre szállítási céllal továbbra is érdemes lehet tárolni – mutat rá a MEKH.

Az országos gázrendszerben júliusban az elszámolt hiányok havi összege a júniusi 2/3-adára csökkent, a napi többletek összege pedig 14 százalékkal lett kevesebb. A napi egyensúlytalanságok összege abszolút értékben 17 százalékkal csökkent. A napok 71 százalékában többen voltak többletben, mint hiányban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.