Az Intel 20 milliárd dolláros befektetéssel két új gyárat is épít Arizonában, hogy megduplázza csipgyártó-kapacitását – jelentette be a cég nemrég kinevezett vezérigazgatója, Pat Gelsinger, aki a Reutersnak adott interjújában arra is kitért, hogy az új üzemek a számítástechnikában is használatos legmodernebb csipek gyártására összpontosítanak majd. A The Irish Times számolt be róla, hogy a tengerentúli vállalat az írországi Kildare-ben folyó termelését is meg kívánja duplázni, s erre a következő három évben 7 milliárd dollárt költ.
Az amerikai mikroprocesszor-gyártó a beruházás révén kiköszörülheti a csorbát, amely a tajvani TSMC és a dél-koreai Samsung mögötti technológiai lemaradásával keletkezett.
Az üzemekben 2023-tól elsősorban saját tervezésű csipeket fognak előállítani, de a nagyobb kihasználtság végett a konkurencia által már régóta alkalmazott úgynevezett öntödei modellt (foundry business model) is meghonosítja a társaság, azaz – amint már meg is említették – gyárthatják majd például az Apple csipjeit is.
Az Intel egyébként az egyik utolsó olyan integrált vállalat az iparágban, amely csipek fejlesztésére és gyártására egyaránt képes.
Mint ismert, az Apple a közelmúltban közölte, hogy szakít az Intellel, és inkább házon belül tervezi a csipeket a Mac számítógépekhez, külső beszállítóként azonban az Intel újra megbízást kaphat a technológiai óriástól. Gelsinger szerint amúgy egy egész listára való megrendelő jelentkezett már be hozzájuk, ám egyelőre nem hozhatják nyilvánosságra a neveket. A beruházások a fentieken túl geopolitikai szempontból is rendkívül jelentősek, hiszen
ahogy az utóbbi időben fokozódott a feszültség a nyugati világ és Kína között, úgy az európai és az amerikai kormányzati vezetők közül is egyre többen látnak kockázati tényezőt abban, hogy a globális félvezetőgyártás javarészt Ázsiában koncentrálódik.
Nem véletlen, hogy tavaly májusban a Trump-kabinet nem kis erőfeszítésére a TSMC is egy 12 milliárd dolláros beruházásról döntött, szintén Arizonában, míg a Samsung 17 milliárd dollárból hozna létre új gyártóbázist valahol az Egyesült Államokban.
Az Európai Unió 2030-ig duplázná meg a csiptermelést a kontinensen, hogy a közösség részaránya a globális piacon elérje a 20 százalékot.
A bejelentést követően az Intel részvényei a tőzsdezárás utáni elektronikus kereskedésben több mint 6 százalékkal drágultak. Több mint 2 százalékkal gyengültek viszont a TSMC papírjai, pedig még a tajvani gazdasági miniszter is megszólalt, hangsúlyozva, az ágazatban olyan jó a klíma, hogy az Intel kapacitásnövelését nem kell kihívásnak tekinteni. Persze örülnének, ha a TSMC is bővítene Tajvanban – fűzte hozzá Wang Mei-hua.
Az Intel nyilvánosságra hozta idei előrejelzését is, amely elmarad a Refinitiv elemzői konszenzusától.
Az elemzők 73 milliárd dolláros bevételt és 4,77 dolláros egy részvényre jutó nettó nyereséget (EPS) prognosztizáltak, maga a cég azonban csupán 72 milliárdos forgalmat és 4,55 dolláros EPS-t vár.
A pesszimistább jövőképet Gelsinger azzal indokolta, hogy nemcsak csipekből van hiány a világpiacon, hanem az azok előállításhoz szükséges kémiai anyagokból, vagyis a szubsztrátokból is.
Közben a japán Renesas Electronics nakai üzemének néhány nappal ezelőtti leégése miatt a tokiói kormány felhívást tett közzé, amelyben a bel- és külföldi gépgyártókat arra kéri, hogy lássák el a céget a szükséges berendezésekkel és alkatrészekkel, mert félő, hogy a globális szállítási láncok megszakadása további károkat okoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.