BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rugalmasabb lesz az energiarendszer

Tovább bővül az európai egységes napon belüli piac-összekapcsolás.

A kijelölt európai villamosenergiapiac-üzemeltetők és az átviteli rendszerirányítók együttműködésével létrehozott európai egységes napon belüli piac-összekapcsolás (Single Intraday Coupling, röviden SIDC) tovább bővül az észak-olaszországi régióval, miután a LIP14 nevű (tizennegyedik Helyi Megvalósítási Projekt) integrálódik a már működő közös megoldáshoz – jelentette be a hazai villamosenergia rendszer irányítója, a Mavir Zrt. A csatlakozás révén új elemként az olasz–francia, az olasz–osztrák és az olasz–szlovén határok jelennek meg a rendszerben, a tervek szerint 2021. szeptember 21-én, míg az első üzleti nap szeptember 22. lesz.

Az induláshoz kapcsolódóan a piaci szereplők április 29-én egy nemzetközi rendezvényen tájékozódhatnak a változásokról, június 21-én pedig már megkezdődik a kéthetes közös tesztelés. A korábban a LIP14 részét képező Görögország várhatóan a projekt negyedik hullámában, 2022 első negyedévében csatlakozik a görög–olasz és görög–bolgár határokkal. Szlovákia csatlakozása a projekthez a LIP17 keretében zajlik, ennek még tervezik az ütemezését.

Fotó: MTI / Komka Péter

Az egységes napon belüli villamosenergia-piac bővülése az észak-olaszországi régió csatlakozásával tovább növeli a már kapcsolódó országok, így a magyarországi villamosenergia-rendszer rugalmasságát is, ami alapvető jelentőségű az időjárásfüggő megújuló források integrációja szempontjából

– válaszoltak a Mavirnál a Világgazdaság azon kérdésére, hogy miként érinti a fenti lépés a hazai villamosenergia-ellátást. Közölték, hogy a SIDSC-ben ma 22 ország piacai működnek együtt, ezek Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Magyarország, Litvánia, Lettország, Luxemburg, Norvégia, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Spanyolország és Svédország. Tervben van a fent említett Szlovákia és Görögország csatlakozása is. A SIDC-rendszerben piaci eszközökkel kezelhető az időjárásfüggő termelők menetrendtől eltérő termelése, ez pedig csökkentheti a kiegyenlítőenergia-költségeket.

Magyar részvétellel zajlik a 2019 októberében indult és 2023 szeptemberében záruló Trinity nevű uniós projekt,

amely az uniós és az EU-n kívüli országok közötti árampiaci integrációt segíti a piac-összekapcsolásokkal. A cél az egységes európai piacot támogató keretrendszer fejlesztése, amely hozzájárul a határkeresztező kereskedelemhez, a versenyhez és a biztonságos rendszerellátáshoz. A munkát a magyar áramtőzsde, a HUPX segíti.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.