Egyre több vállalat gondolkodik a hibrid munkarend megőrzésében a járvány lecsengése utáni időszakban is – írja közleményében a WHC csoport; a CNBC által megszólaltatott szakemberek szerint azok a cégek, amelyik nem kínálják fel a hibrid munkavégzést dolgozóiknak, akár hátrányos helyzetbe is kerülhetnek a munkaerő-piaci versenyben.
A munkavállalók most már sokkal inkább igénylik a rugalmasságot a munkabeosztásukban, mint a pandémia előtt.
Május 10-től már sem a köz-, sem a versenyszférában működő munkáltatóknak nem kell törekedniük arra, hogy a dolgozóik otthonról végezhessék a munkájukat. A munkavállalól hirtelen, tömeges visszatérésére azonban egyelőre úgy tűnik, nem kell számítani: számos magyarországi nagyvállalat fokozatosan tervezi a visszaállást az irodai munkavégzésre és továbbra is hibrid modellben – a home office és a munkahelyi munkavégzés ötvözetében – gondolkodik.
Ráadásul szakemberek szerint, amelyik cég nem kellőképpen rugalmas, az komoly versenyhátrányba kerülhet.
Hogyan tervezik a vállalatok a munkavégzés jövőjét a vírushelyzet lecsengésével?
A pénzügyi és energia szektor HR vezetői óvatos visszaállást terveznek.
Valószínűnek tűnik, hogy ha nem is olyan mértékben, mint a pandémiás karanténidőszakok alatt, de az otthoni munkavégzés hosszú távon is velünk marad.
Fertig Balázs, a MOL Group Recruitment Manager-e szerint az látszik a munkaerőpiacon, hogy aki teljesen elzárkózik a valamilyen szintű rugalmasságtól, az komoly versenyhátrányba kerülhet.
Ráczné Szőke Ildikó, az EKB HR menedzsment területének vezetője emellett úgy látja, ha egy cég mer bátrabban meríteni az elmúlt időszak pozitív tapasztalataiból, és fenntartható módon tudja ezt beépíteni a foglalkoztatási formái közé, az egyenesen versenyelőnyt jelenthet. Emellett azonban fontos, hogy az üzleti igényeket és a munkavállalók eltérő személyes igényeit sikeresen összehangolják a vállalatok a munkarend kialakításakor.
A munkaerőtoborzás is számos átalakuláson ment keresztül a pandémia következtében. Általánosan jellemzővé vált például, hogy a kiválasztás az online térbe tolódott.
Több vállalat számolt be arról, hogy az előnyöket kihasználva a jövőben is részben online fogják végezni a jelöltek meghallgatását, felvételét.
A munkaerőpiacon kettős hatás érvényesült: általános tapasztalat a pandémia során, hogy a kevésbé komplex pozíciókra a korábbiaknál nagyobb számú jelöltből tudtak a munkaadók válogatni – főként a turizmus- és vendéglátóiparból felszabaduló munkaerő miatt, míg a jelentősebb tapasztalatot és szaktudást jelentő állásokat nehezebben tudták betölteni, ennek oka, hogy felértékelődött a stabilitás, a biztonság, és kevésbé voltak hajlandóak a váltásra ezekben a pozíciókban a munkavállalók
– szögezte le Göltl Viktor, a WHC Csoport ügyvezetője a HR Fest online szakmai konferencián.
Harmadára csökkent a fogászati szűrővizsgálaton résztvevők száma az elmúlt egy évben, sokan pedig pénzügyi nehézségek miatt halasztották a kezelést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.