Nem hozott áttörést a tavalyi év a száz százalékban állami tulajdonú Grand Tokaj Zrt.-nél, amely továbbra is tetemes, bár az előző évi 950,1 millió forintos negatív eredménynél kevésbé rossz, 706,1 millió forintos veszteséggel zárta 2020-at – derül ki a cég beszámolójából. Nettó árbevétele a 2019-es 2,73 milliárdról 2,66 milliárd forintra csökkent.
Elsősorban a belföldi értékesítés esett: a forgalom a palackos termékek esetében 101,9 millió, a hordósoknál 63,8 millió forinttal volt kisebb az egy évvel korábbinál. Az elmaradást az egyéb tevékenység árbevétel-növekedése 18,7 millió forinttal korrigálta, és az exportforgalom is csökkentette az árbevétel-kiesés mértékét.
A kivitel ugyanis 81,8 millió forinttal volt nagyobb a 2019-esnél, elsősorban a palackos bor bővülő értékesítésének köszönhetően. Az így 1,4 milliárd forintra emelkedő exportárbevétel meghaladta az 1,26 milliárdos belföldit, míg 2019-ben még az utóbbi volt a nagyobb.
Az exportbevétel 6 százalékos növekedését a beszámoló szerint az unión kívüli európai értékesítés 47 százalékos emelkedése magyarázza, bár ez a mintegy 90 millió forint nominálisan nem nagy tétel az összes értékesítéshez képest.
Az Európai Unión kívüli piacokról a tavalyi árbevétel 8 százaléka származott, ezen belül az európai, de nem tagállami kivitel a háromszorosa volt annak, ami az Európán kívüli országokba irányult. A beszámoló szerint a készletek értéke csaknem 500 millió forinttal csökkent az előző évihez képest.
A Grand Tokaj Zrt. – korábbi nevén Tokaj Kereskedőház Zrt. – 1993-ban alakult, és az egyetlen olyan száz százalékban állami tulajdonban lévő gazdasági társaság, amelynek fő profilja a szőlőtermesztés és -felvásárlás, valamint a borkészítés. A Tokaji borvidéken ennek megfelelően a legnagyobb szőlőfelvásárló és bortermelő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.