BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy mennyiségben darálta a cégeket a pandémia

A Nemzeti Cégtár adatai szerint a piaci szereplők száma 546,3 ezerről 534,4 ezerre csökkent az idei első fél évben.

Tovább folytatódott a koncentráció a versenyszférában, az idei első fél év végén ugyanis csaknem 12 ezerrel kevesebb vállalkozást tartottak számon, mint tavaly decemberben. A Nemzeti Cégtár adatai szerint

a piaci szereplők száma 546,3 ezerről 534,4 ezerre csökkent, pedig a vizsgált időszakban a 18346 cégalapítással csak 9119 megszűnés állt szemben.

Viszonyításképp tavaly az év egészében 28,9 ezer, tavalyelőtt pedig 29 ezer vállalkozás sorakozott fel a startvonal mögé, míg a rolót 30,2 ezren húzták le az elmúlt évben a 2019-es 35,1 ezer után. Összességében a mérséklődés mögött elsősorban az egyéni vállalkozói tevékenység tömeges szüneteltetésének trendje áll, ami egyértelműen a Covid-válság számlájára írható, igaz, az utóbbi időszakban a csődeljárások és a felszámolások száma is hektikusan alakult.

Illusztráció
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

A pandémiát leginkább a szolgáltatások sínylették meg, a termelő-gyártó ipar viszont relatíve hamar magára talált, amit ágazati bontásban vizsgálva a Nemzeti Cégtár cégalapítási adatai is igazolnak.

E tekintetben az építőipar zárt az élen 4110 új vállalkozással, ami nem csoda, hiszen a tavasszal újra berobbant a szektor, már lasszóval is alig lehet megbízható kivitelezőt fogni.

Egyrészt a gazdasági válság utáni talpra állása, másrészt az építőiparra szabott állami támogatások következtében turbulens időszak a mostani. A képzeletbeli dobogó második fokán a gépjárműjavítást is magában foglaló kereskedelem áll 3650 cégalapítással, megelőzve a 2129 induló vállalkozást felvonultató szakmai, tudományos és műszaki tevékenység területét. Továbbá négyszámjegyű cégalapítást generált még az információ, kommunikáció (1222) és az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység (1093), miközben e tekintetben a feldolgozóipar (878), a pénzügyi, biztosítási tevékenység (867), illetve a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás (859) is a vonal alatt maradt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.