Nagyságrendileg mintegy 15 ezer fehér galléros és legalább ugyanennyi kék galléros nyitott pozíció van jelenleg a piacon. Csak a Trenkwaldernél több mint 850 pozíció és több mint 3500 főnyi létszámigény van jelen pillanatban is.
Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója a Világgazdaságnak elmondta, az álláshirdetések száma több mint duplájára nőtt az elmúlt 1-2 évhez képest, és szinte minden szegmensben nagy a felfutás, a hirdetési számok rekordokat döntögetnek. Ismét munkaerőhiány van, 30-50 százalékkal több munkát igényel megtalálni és felvenni egy új kollégát.
A szakember meglátása szerint a fokozódó munkaerőhiányra többek között a diákmunkaerő jelenthet megoldást, a nemzetközi piacok elszívó ereje ugyanis már újra érződik, hamar kiderült, hogy hamis volt a magyar munkaerőpiac biztonságérzete.
Megduplázódott az álláshirdetések száma március óta a Jófogás Állás oldalán, amelyen jelenleg több mint tízezer hirdetés található. Az év elején még stagnált a piac, júniusban viszont már 33 százalékkal több álláshirdetés közül választhattak az álláskeresők, mint az előző év azonos időszakában - mondta a Világgazdaságnak Palocsay Géza, a Jófogást üzemeltető Adevinta Classified Media Hungary Kft. ügyvezetője.
Hozzátette, a tavalyi évet jelentősen meghatározta a pandémia, és az álláshirdetések száma is követte a járványhullámokat. Jófogás Álláson elsősorban kékgalléros hirdetések találhatók, ezek közül összesen csaknem 5 ezres hirdetésszámmal a legtöbb munkavállalót a vendéglátásba keresik, de szintén népszerű a fizikai munka, illetve segédmunka, valamint a szakmunka, mint például autószerelő, géplakatos.
A munkavállalók nagy része, 59 százaléka, Budapesten és Pest megyében keres állást, ezt Hajdú-Bihar megye követi 8 százalékkal, majd Borsod-Abaúj-Zemplén megye 4,5 százalékkal és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 4 százalékkal. Palocsay Géza elmondása szerint kezd visszarendeződni az álláspiac a járvány előtti, 2019-es szintre, nő a hirdetések száma, ugyanakkor nem töltik be gyorsabban a pozíciókat, mint korábban, és mindemellett a keresések aránya is csökkenést mutat.
Ebből fakadóan megállapítható, hogy a munkáltatókhoz képest a jelöltek kerülnek erősebb tárgyalási pozícióba, és ők választanak az ajánlatok közül - tette hozzá.
A vendéglátás és az építőipar indult meg a legjobban a járvány enyhülésével, a gyártás továbbra is hatalmas igényeket támaszt. Utóbbi hirdetéseiből van a legtöbb, operátorokra, gépkezelőkre, CNC-sekre, hegesztőkre,technikusokra, mérnökökre és IT-sokra van a legnagyobb igény. A vendéglátás szinte minden pozícióban hirdet, az építőipar a klasszikus
szakmunkásokat keresi, hatalmas a bérverseny, az elszabadult árak, az alapanyaghiány miatti feszültség abszurd helyzeteket okoz: ma egy szakipari tapasztalattal bíró munkás akár egy mérnök bérét is megkeresheti - emelte ki Nógrádi József.
Hozzátette, újra gyors felfutás figyelhető meg a szezonális agráriumban, a napszámosok bére az egekben, amely nagy változás az egy évvel ezelőtti állapothoz képest.
Összességében elmondható, hogy a járvány visszafogta a munkahelyváltók tömegét, az enyhüléssel azonban várhatóan vándorlás kezdődik, amely általában bérszínvonal-emelkedéssel is jár. A hibrid munkavégzés szintén komoly igényként jelentkezik az álláskeresők körében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.