Még úgy is több mint két és félszeres volt a túljelentkezés a Ginop Plusz 1.2.1-21 kódszámú technológiaváltó pályázaton, hogy a kiíró utólag megduplázta a keretet, igaz, enélkül csaknem ötszörös lett volna a kereslet
– hívta fel a VG figyelmét Tóth Ádám Ferenc, a European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet (ECC) ügyvezetője. Emlékeztetett:
a mikro-, kis- és középvállalkozások népszerű beruházási felhívásán a ráemeléssel 200 milliárd forint lett a tét, ám a benyújtott 4793 pályázat összesített igénye meghaladta a 464 milliárdot.
Azaz 97 millióhoz közelített az átlagosan megcélzott támogatás, a termelő-gyártó iparvállalatok többségét gépbeszerzések és csarnoképítések motiválták, de rajthoz állhattak kereskedők, szolgáltatók is.
A szakember szerint bár kedvező volt a kormányzati lépés piaci fogadtatása, de így is elkerülhetetlen, hogy a kkv-szektor egyébként hatékony, versenyképes tagjai is körön kívül rekedjenek. Felidézte, hogy a beadás napján nagy volt a bosszúság a vállalkozók körében, ám a kiíró végül minden pályázatot befogadott, amely a határidő kezdetéig elkészült és lezárt formában benyújtásra várt.
Így nem a gyorsaságon múlik a 100 helyett végül 200 milliárd forint sorsa, az összes pályázatot sorba rendezték pontszám szerint, ezzel elősegítve, hogy a legéletképesebb cégek kapjanak újabb lendületet.
Az ECC ügyvezetője szerint sokan az év nagy dobásaként tekintettek erre a beruházási pályázatra, ám jó hír, hogy aki hoppon marad, annak is lesz B terv, sőt C is.
Egyre inkább tudatos tervezés jellemzi a kis- és középvállalkozásokat is a pályázati piacon Tóth Ádám Ferenc szerint, ezzel áll összefüggésben, hogy az utóbbi hetekben mind több ügyfél érdeklődött a Magyar multi program (Ginop Plusz-1.1.2-21) iránt, amely a kiemelkedő teljesítményű, valamint jelentős növekedési potenciállal rendelkező cégeket hivatott támogatni.
Itt is 100 milliárd forint a tervezett keret, projektenként legalább 100 millió, legfeljebb 2,5 milliárd forint érhető el.
Csak az sorakozhat fel a startvonal mögé, aki megszerzi az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. előminősítését, amelynek az első határideje e hét péntek, annak birtokában pedig magát a pályázatot október 11-től lehet beadni. Nagy tolongás és a keret korai kimerülése várható az ECC szerint. Fontos, hogy kérelmet nyújthatnak be a nemzetközi értékláncokban részt vevő vállalkozások, illetve azok a cégek is, amelyek külpiacra termelnek, és már most jelentős exportárbevétellel rendelkeznek.
Ha a Magyar multi program a B terv, akkor a Zöld Nemzeti Bajnokok (Ginop Plusz-1.3.1-21) lehet a C, amelynél szintén IFKA-előminősítéshez kötött a belépési küszöb, 30 milliárd forintért szállhatnak harcba a cégek. Tóth Ádám Ferenc szerint itt is találkozik a kereslet-kínálat, de várhatóan tovább marad majd nyitva a beadás lehetősége, azaz versenyfutásra és korai felfüggesztésre egyelőre nem lehet számítani. Eredetileg már csütörtökön megnyílt volna a konstrukció, ez azonban csúszik, hiszen még nincs végleges felhívás.
Ennél a kiírásnál 20 millió és 1,5 milliárd forint között lehet forrást igényelni, 50 százalékos önerő megléte mellett.
A másik fele sem ingyenpénz, igaz, a visszatérítendő támogatás bizonyos feltételek teljesülése mellett részben vagy egészben vissza nem térítendővé válik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.