Az idén január és november között már 30 760 vállalkozást jegyeztek be Magyarországon – derült ki a Nemzeti Cégtár adataiból. Ez nemcsak a tavalyi egész éves adatot múlta felül, hanem az elmúlt öt évhez képest is példátlan aktivitást jelez, 2016 és 2020 között ugyanis egyszer sem érte el a 30 ezres határt a cégalapítások száma, 26 és 29 ezer között mozgott. Eközben a megszűnések adatsora is kedvezőbb képet fest a reálgazdaságról, hiszen az év első tizenegy hónapjában mindössze 17 776 cég hagyott fel addigi tevékenységével. Viszonyításképpen: tavaly 30 219-en tettek így, az azt megelőző években pedig évi 35-46 ezren. Mindezek alapján feltételezhető, hogy a Covid-válságból kifelé jőve bizakodó a versenyszféra, az üzleti környezet mind több belépőt vonz, aki pedig korábban a bezárást fontolgatta, inkább kitart. Így november végén 546 825 vállalkozást tartott számon a Nemzeti Cégtár, majdnem 600-zal többet, mint a múlt év végén. Ez azért nagy szó, mert az előző négy esztendő leforgása alatt 46 ezer piaci szereplő tűnt el a süllyesztőben.
A mostani trendfordulóig az egészséges szelekcióval járó koncentrálódásról beszélhettünk, amihez nagyban hozzájárult a kényszervállalkozások megszűnése is – reagált a VG megkeresésére Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Felidézte, hogy a rendszerváltás után mindenki vállalkozott, de ez sokaknak leginkább menekülőút volt. Ezután fokozatosan csökkent a cégek száma. Úgy látja, hogy bár ágazati bontásban és régiónként is jelentősek az eltérések, összességében visszatérőben van az optimizmus, a mostani folyamat a gazdaság normális pulzálásának velejárója. Az MKIK elnöke szerint egyre többen hisznek abban, hogy sikeresek lehetnek, sokan pedig eleve a cégszerű működéstől várják az eredményességet. Ugyanakkor Parragh László szerint valamelyest árnyalja a képet, hogy számos egyéni vállalkozó tartalmilag munkavállaló, sok építőipari kivitelező vagy vendégház-tulajdonos pedig azért hoz létre céget, hogy támogatásokban részesüljön. Aláhúzta: ügyeskedők mindig is voltak és lesznek, de az összkép pozitív.
Ez az év abban a tekintetben lehet fordulópont, hogy a termelő-gyártó iparvállalatok, a kereskedők és a szolgáltató cégek is mernek tervezni, aki pedig hisz a jövőben, az beruház, fejleszt, ezáltal növeli a hatékonyságát, versenyképességét – állapította meg a VG-nek Essősy Zsombor, a Magyarok a Piacon Klub elnöke. Kifejtette, hogy számos szektort, például a turizmus-vendéglátást és a rendezvényszervezést nagyon megviselte a pandémia, a nemzetgazdaság egészét tekintve viszont meglepően sokan megerősödve jöttek ki a járványhelyzetből. A szakember szerint többen is árbevételi csúcsot döntöttek tavaly, és az idén a magasabb bázison is állják a sarat. Ugyanakkor a változékony üzleti környezet sajátja, hogy míg az autóipari beszállítók nincsenek túl jó helyzetben, addig a kereskedők rekordidő alatt adnak túl minden egyes járművön. És mivel nehéz új autóhoz jutni, a használtpiac és vele együtt a szerelőműhelyek forgalma is pörög. Egy másik példával élve az építőiparról elmondta: továbbra is fojtogató a szakmunkáshiány, ezért akinek van műszaki-technikai érzéke, az hamar karriert csinálhat a gipszkartonozástól kezdve a nyílászáró-beépítésen át a bútorasztalos-munkákig. Essősy Zsombor szerint az élelmiszeripar is felszálló ágban van, ráadásul a gyenge forint az exportnak is extra lökést adhat. Úgy véli, a termelővállalatok eredményességére nagy hatással lehet az alkalmazkodóképesség, mert az egy-két évvel ezelőtti energiaárak már biztosan nem térnek vissza. Az így jelentkező többletköltséget vagy az áraikban érvényesítik a cégek, vagy hatékonyabb termeléssel gazdálkodják ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.