A BlackBerry operációs rendszereinek támogatását kedden végleg leállítják. A szoftvert fejlesztő vállalat emlékeztetett: a szolgáltatások megszűnését követően az OS 7.1-es, vagy korábbi, illetve az OS 10-es rendszerekre épülő BlackBerry okostelefonok olyan alapfunkciói sem működnek majd megbízhatóan, mint a telefonálás, a segélyhívás indítása, az SMS-ezés, továbbá a wifin és a mobilneten keresztüli internetezés. Ezzel egy időben a BlackBerry táblagépek operációs rendszerének, a PlayBooknak a támogatása is megszűnik. A készülékek szintén használhatatlanná válnak.
A BlackBerryk operációs rendszerét legutóbb 2013-ban építette alapjaiban újra a kanadai Research In Motion . A nevét BlackBerry Limitedre cserélőn vállalat szoftvereinek ekkor világszerte 85 millió előfizetője volt, ezzel az okostelefon-piac legnagyobb szereplője volt. Hogy lépést tartson a gyorsan változó kereslettel, ebben az évben a klasszikus, nyomógombos telefonjai mellé egy érintőképernyős készüléket (a Z10-et) is piacra dobott. De elkésett; rövid időn belül végleg elvesztette elsőségét az Egyesült Államokban, és a világ más részein is a több lépéssel előtte járó Apple, és az amerikai céget másoló kínai vállalatokkal szemben.
Ezt belátva a BlackBerry Limited eladta a márka használatának jogát. A BlackBerry Mobile 2016-ban a kínai tech-óriáshoz, TCL-hez került – mindössze 23 millió előfizetővel. A TCL két, Android operációs rendszerekre optimalizált, érintőképernyős készülékekkel újított (KeyOne, illetve Key2), amelyek gyártásával végül 2020-ban hagyott fel. Használhatóságukat a mostani bejelentés ugyan nem befolyásolja, de 2022 augusztusában sajtóhírek szerint ezeknek is megszűnik támogatása. Ekkor lezárulhat a BlackBerry mobiltelefonok 2007-ben, az első iPhone megjelenésével kezdődött haláltusája. Annál is valószínűbb lehet ez, mert a BlackBerry Mobile márkát a TCL-től megszerző amerikai OnwardMobility nem igyekszik, hogy a 2021. első felére ígért, 5G-s, Android-alapú okostelefonját bemutassa a nagyvilágnak. Épp egy éve, hogy semmit nem mondanak a fejlesztésről.
A mobilok leállása nem jelenti a BlackBerry végét, sőt. A kanadai vállalat december végén közzétett, negyedéves pénzügyi eredménye sorozatban a harmadik, amely kedvezőbb lett az elemzői várakozásoknál. A november 30-án véget ért, harmadik negyedévet 74 millió dolláros nettó nyereséggel zárta a cég, míg egy évvel korábban még 130 millió dolláros veszteséget könyvelt el. A BlackBerry manapság biztonsági szoftvereket épít és szolgáltatásokat nyújt a világ különböző kormányzatainak. A 2013-ban bevezetett operációs rendszerét, a QNX-et pedig ma is használják autók fedélzeti számítógépeiben, többek között a Volkswagen, a BMW és a Ford Motor járműveiben. A vezérigazgató szerint a kilátásaik kedvezők: az autóipar ellátási problémái 2022-ben már enyhülhetnek, a felhő-alapú szolgáltatásaik iránti kereslet, amely a távmunka tömeges terjedésével látványosan megnőtt, várhatóan idén is kitart.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.