Hogyan alakult a MÁV-Volán csoport utasainak száma tavaly a 2020-as hatalmas kiesés után?
Tavaly kismértékben meghaladtuk a 2020-as éves utasadatokat, nagyon erős volt a nyári szezonban a forgalmunk. A pandémia előtti évhez képest azonban még mindig mintegy 30 százalékos a lemaradás.
Mennyivel nőttek a csoport energiaköltségei?
A MÁV-Volán csoport éves villamosenergia-igénye a teljes magyarországi nettó villamosenergia-felhasználás mintegy 3 százaléka. Mivel a legnagyobb forgalmú vasútvonalak villamosítottak, az energia ára nagymértékben befolyásolja a vasúti szolgáltatások bekerülési költségét és versenyképességét is. Csak egy érdekesség, hogy a Volánbusz önmagában szintén a magyar dízelfogyasztás több mint 3 százalékáért felel. A vasúti szektor által felhasznált áram 80-90 százalékát teszi ki a vontatáshoz felhasznált mennyiség. Két éve áttértünk az úgynevezett részlegesellátás-alapú szerződésre, amely a mindenkori tőzsdei árat veszi alapul, a MÁV Zrt. a villamos energiát ugyanezen feltételekkel adja tovább a vasúttársaságoknak. Ezzel eltűnik a rendszerből a kockázati felár, hiszen mindig az igényelt mennyiséget és nem a teljes évi keretet hívjuk le a szerződésből. Ezzel a korábbi metódushoz képest jelentős, csaknem 2,8 milliárd forintos megtakarítást értünk el, amit a többi vasúttársaságnak jóváírtunk. A bevezetett rendszer tehát jól vizsgázott, de sajnos az elmúlt év a tőzsdén soha nem látott változásokat hozott, az eddigi tendenciák teljesen felborultak.
Előfordul, hogy az áramárak egyetlen nap alatt annyit mozognak, mint amennyi éveken keresztül volt a korábbi árszintjük. 2022-re az idáig lekötött és a várható fogyasztásra számított vontatási célú villamosenergia-tervárunk kilowattóránként 92,32 forint, míg az elmúlt években a 20–30 forintos sávban mozgott.
Ahogy mindenki, mi is a piaci anomáliák megszűnését, a helyzet rendeződését várjuk, de emellett igyekszünk mindig csak a legszükségesebb mennyiségeket vásárolni, optimális időszakban és áron, figyelembe véve az ellátás biztonságát. Ezzel egy időben a többi vasúttársasággal közösen keressük a vasúti szállítási szektor versenyképességének fenntartását szolgáló lehetőségeket.
Érinti a csoportot egyes állami beruházások múlt év végén bejelentett visszafogása, elhalasztása?
A támogatási szerződéssel rendelkező összes projekt végrehajtása zajlik, így egyértelműen azt tudom mondani, hogy a vasúti fejlesztések nálunk és a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. beruházásaiban is folyamatosak. Egy-két példát említenék a MÁV részéről: a Budapest–Belgrád-vasútvonal magyarországi szakaszának fejlesztése újabb mérföldkőhöz ér, a munka 2022. február 1-től Délegyháza és Kelebia között vágányzár mellett folytatódik. A Szeged–Röszke közötti szakasz felújítása tavasztól nagygépes technológia mellett zajlik, terveink szerint nyáron már megindulhat a tehervonati közlekedés.
Megvalósultak az előző évről 2021-re halasztott beruházások?
Alapvetően meghatározta a tavalyi évünket, hogy az állam 20 milliárd forinttal támogatta a versenyképes vasútprogramunkat. Ez nagy előrelépés, hiszen alapesetben 27 milliárd forint áll a MÁV Zrt. rendelkezésére a csaknem 7400 kilométeres vasúti hálózatunk karbantartására, felújítására. 2021-ben folytattuk a legforgalmasabb szakaszunk, a 100a (Budapest–Cegléd–Szolnok) vonal megújítását Vecsés és Monor között. Tovább erősödtek saját felújítási és karbantartási képességeink is, hiszen a MÁV FKG Kft. által csaknem 25 millió euróért beszerzett ágyazatrostáló, vágánystabilizátor és sínköszörülő nagygépeink szeptemberben megérkeztek. A hatósági engedélyek megszerzése után remélhetőleg már a nyáron szolgálatba állhatnak. Így az érintett munkákat nagyobb hatékonysággal és volumenben, nagyobbrészt saját kivitelezésben, önköltségen végezhetjük el, azokat nem kell a piacról beszereznünk. Mindenki észrevehette a Nyugati pályaudvar felújítását is, a vágánycsarnokot már szeptemberben visszaadtuk az utasforgalomnak. Terveink szerint e nyárra készen lesz a teljes tetőszerkezet, és felszabadulnak olyan terek is, amelyeket új funkciókra tudunk hasznosítani. Közben halad a Keletiben az utascentrum kialakítása, aminek leglátványosabb eleme, hogy az aluljáróból mozgólépcső vezet majd a vágányokhoz, a szintek közötti közlekedés akadálymentessé válik. Elmondhatjuk, hogy a két legnagyobb pályaudvarunkon korszakos fejlesztéseknek kezdtünk neki, amelyek eredményeit már 2022-ben érezhetik utasaink. Folyamatos az egységes jegy- és bérletértékesítési rendszerünk megvalósítása, a MÁV-applikáció kiterjesztése, és internetes felületünk, az Elvira fejlesztése, amely egyébként nemzetközi díjat nyert a közszolgáltatást nyújtó szervezetek kategóriájában. Nagyon fontos ugyanis, hogyan érjük el az utasainkat, hogyan tudják tervezni utazásaikat és férhetnek hozzá a szolgáltatásainkhoz.
Hogyan illeszkedik a Nyugati felújításába az a terv, hogy a pályaudvar kétszintes lesz, és módosul a vágányok elhelyezése is? Nem vész kárba a most elvégzett munka?
Ez egy távlati elképzelés: a budapesti agglomerációs vasúti stratégia keretében a Déli és a Nyugati pályaudvar között tervezett vasúti alagúthoz kapcsolódó koncepció.
A két pályaudvar összekötése az egyik legnagyobb hatású fejlesztés lehetne a magyarországi vasúti közlekedés életében, mert a legforgalmasabb vonalak között teremtene zavartalan és gyors kapcsolatot, nagymértékben lerövidítené az utazást Budapesten át az ország két része között.
A most végrehajtott munkák azonban semmiképpen nem vesznek kárba, hiszen a műemléki épület és a benne lévő jelenlegi funkciók érintetlenek maradnak.
A budapesti agglomerációs vasúti stratégia, a BAVS, amelyet az elmúlt év végén fogadott el a kormány, milyen hatással lesz a MÁV működésére, hogyan viszonyulnak a megfogalmazott tervekhez?
Az elmúlt évtizedek vasúti fejlesztései elkerülték a legnagyobb forgalmat bonyolító budapesti szakaszokat, az egyébként 80 kilométeres óránkénti sebességre épített városi vonalainkon a szerelvényeink sok esetben csak félsebességgel és nagy zavarérzékenységgel tudnak közlekedni. Fejpályaudvaraink elérték kapacitásaik határát, infrastruktúrájuk elavult, így az elővárosi felújítások kedvező hatásai sem érvényesülhetnek maradéktalanul. Egy mondatban összefoglalva:
a magyarországi vasúti közlekedés fejlődésének – mivel az erősen Budapest-központú, hiszen majdnem minden második vonat érinti a fővárost, és az utasok fele is a budapesti elővárosi vonalakon utazik – a legnagyobb akadálya a budapesti vasúti rendszer jelenlegi szerkezete és állapota.
A nemzeti vasúttársaság ezért természetesen a fejlesztési koncepció megvalósításában és a megkezdett beruházások folytatásában érdekelt, a nagy építkezések mellett a karbantartások és felújítások szintjén is.
Hogyan értékeli a 115 mozdonyra kiírt tender bontását?
A végleges ajánlatok bontása a múlt év végén megtörtént. Jelenleg úgy látjuk, hogy érvényes ajánlatok érkeztek be, majd a legkedvezőbb érvényes ajánlatot adó gyártóval tudunk szerződni. Az eljárás kiemelt fontosságú a versenyképességünk növelése szempontjából, ezért minél előnyösebb szerződést kívánunk kötni, reményeink szerint akár már tavasszal. Az eredményes szerződéskötés után az első mozdonyok legkorábban 2024-ben állhatnak majd forgalomba.
Mikor írják ki újból az 50 hibrid motorvonat és a HÉV-járművek pályázatát?
A HÉV tenderét az infrastruktúra-tervezéshez kapcsolódó összehangolási kérdések miatt kellett visszahívni, reményeink szerint hamarosan újra megjelenhet a kiírás. Az idő sürget, mert a most használt járművek között van olyan, amelynek már nem lehet meghosszabbítani az üzemidejét. Így ha el is indul a pálya rekonstrukciója, lesz egy időszak, amikor az új járművek még a régi pályán közlekednek majd. A hibrid motorvonatok beszerzésének pályázatát technológiai megfontolásból vizsgáljuk felül, hiszen a hidrogéntechnológia létjogosultsága bebizonyosodott, térnyerése egyre erősebb. Ezzel összefüggésben tehát meg kell vizsgálnunk, hogy melyik vasúti szakaszokat szükséges legalább részben villamosítani, hova lehet, érdemes akár multimodális hidrogéntöltőt telepíteni, amely adott esetben a vasút mellett a közúti közlekedést is ki tudja szolgálni. Több nagy európai vasútvállalat 2030–35-re vállalta a dízelvontatás megszüntetését, nálunk ez talán 2040-re válhat realitássá, ha addig következetesen megyünk előre. Egyértelmű, hogy ezek az új technológiák jelentik a fenntartható jövőt.
Meg tudta tartani a MÁV a járvány alatt is a 2020-ban még 38 ezer dolgozóját?
A Volánbusszal már 56 ezren vagyunk, és a pandémia miatt a MÁV-Volán csoportnál senki nem veszítette el az állását. A járvány előtti munkaerőhiány és fluktuáció érezhetően csökkent, ami egyértelmű jele annak, hogy kiszámítható életpályát és egyre versenyképesebb javadalmazást tudunk nyújtani. Az elmúlt napokban állapodtunk meg a munkavállalói érdekképviseletekkel a 2021-ben kötött 3 éves bérmegállapodás idei végrehajtásáról: a 2022. évi 10 százalékos általános béremelés legkisebb mértéke – a minimálbér növekedése miatti bértorlódások elkerülése érdekében – 40 ezer forint lesz. A vállalatcsoport 2022-ben a bérek emelésére és a lojalitás-juttatás egységesítésére összesen mintegy 49 milliárd forintot fordít. Munkavállalóink éves szinten átlagosan legalább bruttó 530 ezer forinttal vihetnek haza többet, mint tavaly.
Milyen évet zárt a csoport?
Egy zöldfordulat közepén vagyunk, amelyben egyértelműen erősödik a vasút és a tömegközlekedés szerepe. Szerencsés időszakot élünk, mert évente több mint 10 százalékkal újul meg a buszparkunk, ami 700-800 jármű beszerzését jelenti, az idén pedig jócskán 10 év alá szorítjuk a flotta átlagos korát. A vasúton újabb emeletes vonatok érkeznek, amelyek december óta már a győri és a nyíregyházi vonalon is közlekednek, a vácin pedig szinte kizárólag ezekkel lehet utazni. Az év végére várhatóan teljes lesz a 40 vonatból álló nagy kapacitású flottánk. A saját gyártású IC+ kocsik közül már összesen 57 másod- és tíz első osztályú jármű járja az ország vasútvonalait. A megrendelt 35 első osztályú bisztrószakaszos kocsi gyártása folyamatosan zajlik, év közepére mindegyik forgalomba állhat. Hódmezővásárhely és Szeged között utasforgalmi próbaüzemben közlekedik a tram-train. Elindult a fővárost délről elkerülő vasúti beruházás előkészítése, a NIF Zrt. beruházásában épül az új Déli összekötő vasúti híd. Az idén valószínűleg megindul a Debrecen–Nyíregyháza- és a Rákos–Füzesabony-vonal felújításához szükséges közbeszerzés. Összességében: a járvány ellenére is nagyon aktív évünk volt, új projekteket készítettünk elő, meglévőket folytattunk vagy fejeztünk be. Ehhez a lendülethez mindenkinek alkalmazkodnia kell, mert – látván a környezetvédelmi és fenntarthatósági politikák erősödését, és hogy egyre nagyobb szükség van a vasútra a személy- és az áruszállításban is – a feladatunk valószínűleg nőni fog. Az Európai Unió célkitűzése viszonylag erős: 2030-ra 50, 2050-re pedig 100 százalékkal kell növelni a vasúti árufuvarozás volumenét, és ezzel a személyszállítás is bővülni fog. Ehhez már a vasúttársaság részéről is más szemlélet kell, a megnövekedő forgalomhoz kell igazítani a fejlesztéseket és a működést, üzemeltetést. Folytatni és gyorsítani kell a digitalizációt, modernizációt,
a magyar vasútnak gyakorlatilag kettőt kell egyszerre ugrania,
mert gördülőállományának átlagos kora 40 év fölött van, és úgy kell lecserélni a járműveket, hogy megfeleljünk a kibocsátáscsökkentési elvárásoknak is. Aki sokat és nagy ívű projektekben akar dolgozni, annak tudom ajánlani a MÁV-Volánbusz csoportot. Gyors, könnyű sikereket nem tudunk ígérni, hiszen fejlesztéseink hosszú éveken át tartanak a tervezés, a megrendelés, a gyártás, az építés és az üzembe helyezés időigénye miatt. Az azonban biztos, hogy a közös erőfeszítések eredménye egy élhetőbb, fenntarthatóbb és versenyképesebb Magyarország lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.