Amerikai Egyesült Államok
Márciusban rekordmagasra, a februári 6 százalékról 6,6-re emelkedett az amerikai fogyasztók becslése a következő egy évre várt inflációra vonatkozóan, a gáz és az élelmiszerek árát például egyaránt 9,6 százalékkal várták megemelkedni. Az áprilisi adatot ma teszi közzé a New York-i Federal Reserve (Fed). Az infláció letörésére a Fed márciustól kamatemelési kampányt indított. A lakossági inflációs várakozások többek között azért fontosak ebből a szempontból, mert ha magas szinten maradnak, az önmagában is inflációgerjesztő lehet, például azért, mert megnöveli a munkavállalók bérigényeit, a magasabb jövedelmek pedig újabb körben okozhatnak kereslet táplálta áremelkedéseket.
Európai Unió
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Emmanuel Macron frissen újraválasztott francia elnök Strasbourgban, az Európai Parlament szervezte eseményen, a 2019-ben indult Konferencia Európa jövőjéről kezdeményezés keretében foglalja össze az Európai Unió közép- és hosszú távon szükséges reformjairól kialakított elképzeléseket.
Csehország
Csokornyi fontos gazdasági adatot tesznek közzé ma Prágában. Ezekből kiderül, deficites maradt-e a cseh külkereskedelmi mérleg márciusban – miképpen a megelőző kilenc hónap java részében –, tovább csökkent-e az ország ipari termelése és az Európai Unió egyik legalacsonyabb – márciusban 3,4 százalékos – munkanélküliségi rátája, valamint hogy beavatkozott-e a jegybank a korona védelmében a hatalmas – márciusban 175 milliárd dollárt megközelítő értékű – cseh devizatartalék adataiban is kimutatható mértékben.
Oroszország
A második világháborús győzelem napját ünneplik Moszkvában – miképp minden évben – május 9-én. Az idei rendezvényekre azonban sokkal több figyelem irányul, mint korábban, mert világszerte azt várják, hogyan foglalja össze Vlagyimir Putyin orosz elnök az Ukrajnában folyó harcok állását, és milyen jelzéseket ad a háború további kimenetelét illetően.
Fülöp-szigetek
Elnökválasztást tartanak hétfőn a csendes-óceáni országban, amelyet minden bizonnyal ifjabb Ferdinand Marcos nyer meg, aki a közvélemény-kutatások szerint 33 százalékponttal vezet legerősebb riválisa ellenében. A választás pikantériája, hogy a helyi hatóságok jelenleg is azon fáradoznak, miként tudnák visszaszerezni azt a mintegy tízmilliárd dollárt, amelyet a vádak szerint a favorit jelölt azonos nevű apja tulajdonított el, amikor ő volt az ország elnöke 1965 és 1986 között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.