Az ipari termelés volumene 2013 és 2019 között folyamatosan, összességében 35 százalékkal emelkedett, 2020-ban azonban a koronavírus-járvány hazai begyűrűzésének hatására 6 százalékkal csökkent. Tavaly aztán a viszonylag alacsony előző évi bázishoz képest 9,6 százalékkal nőtt a kibocsátás, és a pandémia előtti, 2019-es szintet is felülmúlta 3 százalékkal
– olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyarország 2021 című kiadványában. A belföldi értékesítés és az export egyaránt élénkült az elmúlt évben, az ipari produktum zömét adó, 50 főnél többet foglalkoztató közepes és nagyvállalatok termelése meghaladta a Covid-válság előttit, a kisvállalkozásoké viszont még elmaradt attól.
Azóta tudjuk, hogy
Valamelyest csökkent az elmúlt évtizedben az ipar nemzetgazdasági súlya, míg 2010-ben 25,5 százalék volt, addig a múlt évre 80 bázispontos csökkenéssel 24,7 százalékra esett ez a mutató – derült ki a statisztikai hivatal évkönyvéből.
A foglalkoztatás terén tavaly éppúgy 22,1 százalék volt a szektor súlya, mint tizenegy esztendővel korábban, a beruházásokból való részesülést tekintve viszont a vizsgált időszakban 28,3 százalékról felkúszott 29,1-re a részarány. Tavaly a 250 fő feletti létszámkategóriához, tehát a nagyvállalatokhoz kapcsolódott a belföldi értékesítés 44,9 százaléka, miközben a termelésből 71,8, az exportból pedig 76,8 százalékkal vették ki a részüket.
Ha pedig az ipari termelési érték megoszlását ágazatcsoportok szerint vesszük górcső alá, 95,3 százalék a feldolgozóipar súlya, a fennmaradó részen pedig az energiaipar (4,3) és a bányászat (1,4) osztozik.
A feldolgozóiparon belül
A kibocsátás sokszínűségét jelzi azonban, hogy az egyéb, fel nem sorolt alágaknak a járműgyártásnál is jelentősebb a szerepe (27,3). A feldolgozóipar egészét tekintve a termelés volumene 2020-hoz képest 9,1 százalékkal, a járvány előtti, 2019-es szinthez képest pedig 2,8 százalékkal nőtt.
Az értékesítésen belül az export aránya 72 százalék volt, egyes alágaknál viszont jóval magasabb ez az érték. Így az elektronikai cikkek 95,8, a villamos berendezések 90,4, a járművek 90,2 százaléka készült kivitelre.
A KSH kiadványa megállapítja, hogy a feldolgozóipari alágak többségében a termelés tavalyi volumene nemcsak az előző évi, jellemzően alacsony bázist, hanem a járványt megelőző szintjét is felülmúlta. A legdinamikusabban – a megelőző két évhez hasonlóan – ezúttal is a villamos berendezés gyártása bővült, amit az elektromosmotor- és akkumulátorgyártás felfutása eredményezett.
Ugyanakkor a legnagyobb súlyú, a járvány előtti évben húzóágazatnak számító járműgyártás termelése tavaly tovább csökkent, jórészt a globális csiphiány miatt. Ez a probléma az elektronikai ipart is érintette, a múlt évi teljesítménye ennek ellenére nagyobb volt, mint az egy esztendővel korábbi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.