BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó hír érkezett: kilőtt a külföldi befektetések száma Magyarországon

Fellendültek tavaly az európai működőtőke-befektetések (FDI) a koronavírus-járvány okozta visszaesés után – derül ki az EY több mint 500 döntéshozó bevonásával készült nemzetközi felméréséből. Kelet-Közép-Európa továbbra is az egyik legvonzóbb beruházási célpont, Magyarországon másfélszeresére nőtt a külföldi befektetések száma.

Összesen 5877 FDI-projekt valósult meg Európa-szerte 2021-ben, ezzel 5 százlakkal emelkedett a működőtőke-befektetések száma a kontinensen. A befektetők közel kétharmada (64 százalék) arra számít, hogy a gazdasági és geopolitikai kihívások ellenére a térség a következő három évben is egyre több beruházást vonz majd magához. Már idén a válaszadók több mint fele (53 százalék) erősítené jelenlétét a kontinensen az EY felmérése szerint.

20220526 IváncsaSK Innovation gyár építése a település határábanFotó: Nagy Norbert NN Fejér Megyei Hírlap FMH
Fotó: Nagy Norbert

London, Párizs, Frankfurt 

A legvonzóbb befektetési célpontnak ezúttal 

  • Franciaország (1222),
  • az Egyesült Királyság (993)
  • és Németország (841)

bizonyult az FDI-projektek számát tekintve.

A megkérdezettek

  • Nyugat-Európát (60 százalék)
  • és Észak-Amerikát (52 százalék)
  • követően Kelet- és Közép-Európát (42 százalék) 

tartják a befektetések szempontjából leginkább ideális régiónak. Az európai városok közül pedig Londont (34 százalék), Párizst (28 százalék) és Frankfurtot (21 százalék) emelték ki.

Messze a visegrádi térség előtt

 Magyarországon 2021-ben 76 FDI-projekt valósult meg az EY elemzése szerint, ami 58 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezzel a teljesítménnyel hazánk a 15. helyre emelkedett az európai listán.

Itthon a járműgyártásra, a szoftver- és IT-szolgáltatásokra, valamint az elektronikai szektorra vetettek leginkább szemet a külföldi befektetők elsősorban Dél-Koreából, Németországból, az Egyesült Államokból és Ausztriából.  

A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) adatai szerint hazánk teljesítménye régiós összevetésben is kiemelkedő. Magyarországon 2021-ben mintegy 5,3 milliárd euró értékű kiemelt működőtőke-beruházásról született pozitív döntés − ami ötször annyi, mint a hasonló népességű Csehország eredménye (985 millió euró), míg Szlovákiáét (0,5 milliárd euró) tízszer, Lengyelországét (3,5 milliárd euró) pedig másfélszer haladja meg. Népességarányosan ugyanakkor mindhárom vezető mutató tekintetében (beruházási volumen, projektek és új munkahelyek száma) a magyar befektetésösztönzési erőfeszítések voltak a legsikeresebbek a múlt évben V4-viszonylatban. 

Az orosz–ukrán háború okozta bizonytalan gazdasági környezet a közeljövőben kihívást jelenthet Európára nézve, de a befektetők optimisták a kontinens, így Magyarország hosszú távú kitátásait tekintve

– mondta Kocsis Zsolt, az EY adótanácsadással és állami támogatásokkal foglalkozó területének partnere. 

Kedvező és kiszámítható adózási és szabályozási környezet

Hozzátette: a működőtőke-befektetésekhez leginkább olyan országokat keresnek a piaci szereplők, ahol kedvező és kiszámítható az adózási és szabályozási környezet, elérhető a megfelelő technológiai képességekkel rendelkező munkaerő és biztosított a szellemi tulajdonjog védelme. Ebben a tekintetben hazánk hosszú évek óta élen jár.

A tavalyi rekord beruházási volument követően is töretlen az érdeklődés a magyarországi befektetések iránt mind az újonnan beruházni kívánó, mind a már hazánkban jelen lévő külföldi vállalatok részéről 

– mondta el Joó István, a HIPA vezérigazgatója. „Az utóbbi időszak ázsiai dominanciája folytatódhat, miközben a hagyományosan erős német és amerikai reláció továbbra is aktívnak ígérkezik. A jövőben főként tudás- és technológia-intenzív projekteket részesítünk előnyben, és az így testet öltő folyamatos működőtőke-beáramlás jelentősen hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.