Koncessziós engedélye jelenleg 5162 dohányboltnak van, a kijelöltek száma pedig 705. Ugyanez tavaly augusztus végén 5183 és 711 volt, azaz szűk egy év alatt 27-tel lett kevesebb trafik az országban. Az engedélyesek döntő többségét még mindig az a kör adja, amely a dohány-kiskereskedelmi ágazat átalakításakor, 2013-ban nyerte el a húsz évre szóló koncessziót, így ők lassan félidőnél járnak. Ezzel szemben a másik működtetési forma, a kijelölés bármikor indoklás nélkül írásban visszavonható, és a kereskedő is bármikor, felmondási idő nélkül „visszaadhatja az ipart”.
A csökkenő trafikszám nem újdonság, hiszen a rendszer 2013-as elindulása óta szinte minden évben esett 1-2 százalékkal az üzletek volumene: kilenc év alatt majdnem pontosan kilenc százalékkal, számszerűen 555-tel.
A hatóság azt is közli, hogy hány településen nincs dohánybolt. Az adatbázis szerint a helységek mintegy hatoda ellátatlan, hiszen a több mint 3100 településből 554-ben nincs trafik. Ezek mindegyike község, a legtöbb, 112 Baranya megyében található.
A dohányboltok számának a csökkenésével minden bizonnyal szorosan összefügg, hogy az előző évtizedben fogyatkozott a dohányosok száma is: a rendszeresen és a csak alkalmanként cigarettázók aránya egyaránt 2,1 százalékponttal esett. Érdekesség, hogy a leszokottak között több a korábban függőnek számító férfi. Abban azonban nincs változás, hogy továbbra is jóval több a dohányos az alacsonyabb iskolai végzettségűek között.A dohányfelügyeleti hatóságnak ugyanakkor ma már nemcsak a „klasszikus” termékek kereskedelmének a szabályozása ad feladatot, hanem az olyan, mostanában piacra került illegális árucikkek elleni küzdelem is, mint az Elf Bar, amelyről itt írtunk részletesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.