A kormány által meghirdetett Gyármentő beruházási hitelprogram forrásai 2023. január 1-jén nyílnak meg a jelentkező cégek előtt – közölte a finanszírozási konstrukciókat biztosító EXIM Magyarország. A programot a termelési szférában tevékenykedő hazai vállalatokra szabták azzal a céllal, hogy kedvezményes beruházási hitelekkel ösztönözze az energiaválságnak különösen kitett, a magyar export növekedésében kulcsszerepet játszó termelő vállalatokat a megújuló forrásokon alapuló energiatermelési és energiahatékonysági fejlesztéseket célzó beruházásokra.
Az EXIM Gyármentő Beruházási Hitelprogramja kiegészíti a november elején elindított Gyármentő program 150 milliárd forintra tehető, vissza nem térítendő támogatását. Ezenkívül olyan vállalkozások is élhetnek a hitellehetőséggel, ha megfelelnek a feltételeknek, amelyek nem részesülnek vissza nem térítendő támogatásban. Az elérhető maximális hitelösszeg meghaladhatja a 2 milliárd forintot.
A kedvezményes gyármentő hitel olyan hazai fejlesztéseket finanszíroz, amelyeknél a hitelösszeg legalább 50 százalékban megújulóenergia-termelés, és/vagy energiahatékonyságot megvalósító beruházások finanszírozását szolgálja. A beruházáshoz kapcsolódó egyéb – technológiakorszerűsítő vagy kapacitásbővítő – beruházás is finanszírozható lesz, de maximum a teljes hitelösszeg 50 százalékáig.
A Gyármentő beruházási hitelprogram keretösszege 100 milliárd forint lesz. A hitelprogramban az energiahatékonysági és megújulóenergia-beruházások esetében nincs önerő-követelmény, míg a kapacitásnövelő, technológiakorszerűsítő beruházások esetében gépek, berendezések vásárlásakor a beruházás nettó bekerülési értékének minimum 10 százalékát kell önerőből finanszírozni, egyéb esetben minimum 15 százalékát.
A program keretében felvett hitelek esetén a kamat a teljes futamidő alatt rögzített lesz, mértéke a forinthitelek esetén legfeljebb évi 5 százalék, euró alapú kölcsönök esetében legfeljebb évi 3,5 százalék lesz az állami támogatásnak köszönhetően.
Az EXIM már a korábbi években is indított hasonló hitelprogramokat. Így 2020-ban és 2021-ben a Covdi-járvány negatív gazdasági következményeinek kezelésére indított kormányzati intézkedéscsomag részeként hirdetett meg a magyar vállalkozások támogatására finanszírozási programokat Kárenyhítő, majd KKV Fordulat Hitelprogram néven.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.