Már második éve zuhan a környezetvédelmi és társadalmi kérdésekkel kapcsolatos javaslatok támogatottsága a BlackRock részvényesei között, mivel a határozatok szerintük túlságosan értelmetlenek vagy nem megvalósíthatóak – írta a Financial Times.
A világ legnagyobb vagyonkezelője a júniusig tartó 12 hónapban mindössze az ESG-javaslatot 7 százalékát, 26 darabot szavazott meg a vállalatok éves közgyűlésein – ez jelentős visszaesést jelent a tavalyi évhez képest, amikor 22 százalékot támogattak világszerte, a szakadék pedig még nagyobb a 2021-es szezonhoz képest, amikor a határozatok 47 százalékát elfogadták.
Az elsöprő szkepticizmus nem véletlen: a 9,4 ezer milliárd dollárt kezelő vállalatot egyre több politikai támadás éri, miközben a javaslatai a cégek bevételeinek is ártanak.
A BlackRock visszalépése azonban egybeesik az ESG részvényesi javaslatok számának robbanásszerű növekedésével, hála az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletnek, amely nemrég egyszerűbbé tette, hogy az ilyen határozatok átnyomakodjanak a közgyűléseken.
Az Institutional Shareholder Services, a proxy szavazásért felelős csoport szerint idén már 340 ESG-javaslatról szavaztak az Egyesült Államokban, szemben a 2022-es 300 javaslattal.
Az ESG az angol Environmental (környezet), Social (társadalom) és a Governance (irányítás/vezetés) szavakból képzett mozaikszó. Az ilyen értékrendet valló szervezetek törekednek a környezet megvédésére, fontosnak tartják működésük társadalmi és szociális hatásait, valamint irányításuk is átlátható. Jelentéseikben közlik az ezekre vonatkozó információkat, így a finanszírozók láthatják a nem pénzügyi kockázatokat és lehetőségeket is. |
A BlackRock szerdán közzétett, a szavazási eredményekről szóló jelentésében azt írta, hogy a támogatottság azért zuhant ekkorát,
mert a legtöbb részvényesi javaslat túl messzire nyúlt, nem volt gazdasági alapja, hiányzott belőle a fókusz, vagy egyszerűen csak felesleges volt.
A BlackRock például 2022-ben megszavazta, hogy az Amazonnak jelentést kelljen készítenie a műanyag csomagolás felhasználásáról. Idén azonban egy hasonló javaslat ellen szavazott, mert az e-kereskedelmi csoport azóta már elkezdte nyilvánosságra hozni az információkat. A példáját más vállalatok is követték, és az erről szóló ESG-szavazásokra valójában már nem is volt szükség.
A rivális State Street is hasonló trendeket jelentett, ám náluk a visszaesés nem volt ennyire markáns a 2022-es 44 százalékról idén csak 32 százalékra esett a megszavazott javalsatok száma. A harmadik nagy vagyonkezelő, a Vanguard eddig még nem tett közzé jelentést, de az elemzők itt is hasonló zuhanásra számítanak.
A BlackRock, a State Street és a Vanguard befektetési alapjai a nagy amerikai részvénytársaságok 15-20 százalékát ellenőrzik, és a közgyűléseik trendjei az ország teljes üzleti életére hatással vannak.
Igaza lett Sorosnak, eljátszotta a befektetők pénzét Kínában a BlackRockNéhány hónap alatt a felére olvadtak a világ legnagyobb alapkezelőjének kínai befektetései. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.