Az Intel és az Advanced Micro Device (AMD) kedden közölte, hogy csoportot alakítanak annak biztosítására, hogy megőrizzék piaci helyzetüket a szoftvereik és a csipjeik korszerűsítésével, ezzel ellenállva az olyan feltörekvő vállalatoknak, mint az Arm Holdings.
Az Intel találta fel az úgynevezett x86-os számítási architektúrát, egy olyan technológiát, amely 40 éve a világ laptopjait, PC-it és adatközponti szervereit hajtja. Az AMD licenceli az Intel technológiáját, és gyárt is x86-ot használó csipeket, így egy régóta fennálló jogi megállapodás értelmében közvetlenül versenyez az Intellel.
A két cég piaci részesedését azonban elkezdte megtörni az Arm, amely egy konkurens architektúrát licencel a laptopcsipek tervezőinek, például az Apple és a Qualcomm számára, valamint olyan cégeknek, mint az Amazon, a Microsoft és az Alphabet, amelyek adatközpontokban használják.
Az Arm felemelkedése részben a szerződésekben foglalt szabályoknak köszönhető, amelyek szerint minden Arm csipnek képesnek kell lennie az összes Arm-szoftver futtatására, függetlenül attól, hogy ki készítette a félvezetőket.
Ezzel szemben az Intel és az AMD ugyanazt az x86-os technológiát használja a csipjeiben, de a szoftvereket néha módosítani kell, hogy a két cég kínálatában működjenek. Kedden a két vállalat közölte, hogy „tanácsadó csoportot” alakítanak ennek megváltoztatására, amelynek alapító tagjai között van többek között a Broadcom, a Dell Technologies, a Lenovo és az Oracle is.
A csoport a hardver- és szoftvercégeket fogja össze, amelyek az Intel- és az AMD-csipek „alapvető funkcióira és jellemzőire” vonatkozó technikai hozzájárulást kapnának, hogy azok „következetesek és kompatibilisek” legyenek a különböző felhasználási területeken – közölte a csoport a Reutersszel.
A Lenovo által Seattle-ben tartott fejlesztői rendezvényen Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója elmondta, hogy az x86-os technológia könnyen adaptálható olyan felhasználási célokra, mint például az új, mesterséges intelligencia funkciókkal ellátott laptopok.
A halálunkról szóló pletykák erősen eltúlzottak. Élünk és virulunk. Úgy látjuk, hogy az x86-os architektúra, a számítástechnikának az alapja évtizedek óta stabil, megbízható és a jövőben is tartani fogja a lépést
– jelentette ki Gelsinger, aki szerint a csoport képes lesz megtartani pozícióját a csip- és szoftverpiacon.
Több amerikai csipgyártót is száműzött a kínai kormány
Az AMD és az Intel mellett a Microsoft termékei is tiltólistára kerültek. Helyettük a kínai kormány hazai félvezetőket használna, ezzel válaszolva Washington korábbi szankcióira.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.