BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy Márton Kínában: a mesterséges intelligencia nemcsak a nagyvállalatok számára előny, hanem a kkv-knak is

Nagy Márton Sencsenben mondott beszédet a China Hi-Tech Fairen, ahol hangsúlyozta a mesterséges intelligencia fontosságát a gazdaságban. A nemzetgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy fel fognak állítani egy mesterségesintelligencia-irodát, amely választ fog adni minden MI-kérdésre és szabályozásra.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a kínai Sencsenbe látogatott, ahol részt vett és beszédet mondott a China Hi-Tech Fairen (CHTF). Az idén 26. alkalommal megrendezésre kerülő CHTF célja, hogy bemutassa a világ legújabb high-tech trendjeit és eredményeit, és megkönnyítse a csúcstechnológiájú termékek és technológiák globális kereskedelmét. A mintegy 400 ezer négyzetméteres kiállítási területű rendezvényen több mint ötezer ismert vállalat és nemzetközi szervezet vesz részt több mint száz országból és régióból, negyedmillió látogatót vonzva.

NAGY Márton,  Nagy Márton Kínában: az MI nem csak a nagyvállalatok számára előny, hanem a kkv-knak is
Nagy Márton Kínában: a mesterséges intelligencia nemcsak a nagyvállalatok számára előny, hanem a kkv-knak is / Fotó: Balogh Zoltán

Nagy Márton nyitóelőadásában elmondta, hogy a világon elsőként az Európai Unió fogadta el a mesterséges intelligenciára (MI) vonatkozó jogszabályt, amelyet 2026-tól lesz kötelező alkalmazni. A szabályozás elsősorban az MI gyakorlati hasznosításának kíván megfelől keretrendszert biztosítani. Ez azt jelenti, hogy 

az MI-szabályozás nemcsak a fejlesztőkre, hanem az azt használó vállalatokra is vonatkozik. 

A szabályozás ezek mellett a generatív MI-megoldásokra is kiterjed, amelyet megfelelő módon dokumentálva és az erre kijelölt hatóságokkal együttműködésben kell kialakítani. A nemzetgazdasági miniszter beszédében kiemelte, hogy a mesterséges intelligencia felügyelete két szinten valósul majd meg: 

  • míg a generatív MI fejlesztőit az Európai Bizottság hivatala fogja felügyelni,
  • addig a gyakorlati hasznosítás felügyelete tagállami hatáskör lesz.

2025 augusztusáig Magyarországon is létrehoznak egy mesterségesintelligencia-irodát, amelynek felállítása és szakmai irányítása a Nemzetgazdasági Minisztérium feladata lesz. Az iroda „egyablakos” megoldást nyújt majd minden mesterséges intelligenciára vonatkozó témában, és egy erre kialakított szabályozói tesztkörnyezet révén az egyes megoldások ellenőrizhetők lesznek az éles használatuk előtt. 

Az MI-iroda kapcsán Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a felállítása versenyképességi kérdés. A végfelhasználók védelme a fejlesztők számára biztosított kiszámítható környezettel együtt lépéselőnyt jelenthet Magyarország számára. 

Az MI nemcsak a nagyvállalatok számára jelent előnyt, hanem a kkv-szektor bevonása és ösztönzése az MI nyújtotta lehetőségek használatára is kiemelt fontosságú 

– ezt a kormány támogatni is fogja. Kiemelte, hogy az így kialakított környezetnek inkluzívnak, azaz a gazdaság minden szereplőjét bevonónak kell lennie. 

Nagy Márton beszédében arra is kitért, hogy Magyarország kormánya kiemelt figyelmet fordít a hazai szuper-számítástechnika (HPC) infrastruktúra-fejlesztésére. Ezen fejlesztések két lépcsőben valósulnak meg:

  1. a 6,2 PetaFlops teljesítményű „Komondor” szuperszámitógép 2022 márciusában került átadásra Debrecenben,
  2. míg az „Emese” nevű szuperszámítógép fejlesztése közös banki és állami közreműködésben valósult meg.

Következő lépésként a kormány a közelmúltban döntött a legújabb, „Levente” nevű gép fejlesztéséről, amelynek kapacitása a Komondor négyszerese, és kvantumcsatlakozásra is képes lesz, ezzel is biztosítva a csúcstechnológia alkalmazását. 

Kína, ahogyan sok más technológiában, a mesterséges intelligencia területén is jókora versenyelőnyt szerzett az elmúlt években Európával szemben, így Magyarország is hasznos tapasztalatokat tud gyűjteni onnan. Az együttműködés a két ország között kétszintű: a kormányzat és a vállalatok szintjén egyaránt megvalósuló együttműködések teszik lehetővé a minél szélesebb körű tudásmegosztást. Ezen tudás átadása érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium és a kínai Kibertér Adminisztrációs Minisztérium is együttműködik.

Csalás mesterséges intelligenciával: senki sincs már biztonságban

A mesterséges intelligenciával (MI) elkövetett csalások egyre kifinomultabbá váltak, a Raisin takarékpiac tanulmánya szerint ezekkel a visszaélésekkel Nagy-Britanniában mintegy egymilliárd fontot (közel 490 milliárd forint) csaltak ki 2024 első három hónapjában. Ennek eredményeként a britek csaknem fele most nagyobb veszélyben érzi magát az interneten.

A Santandertől származó adatok felfedték, hogy a britek mindössze 17 százaléka biztos abban, hogy könnyen azonosítani tudna egy mesterséges intelligencia által kreált átverést, amelyet párkeresésnél, befektetéseknél és WhatsApp-toborzásnál is használnak a csalók.  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.