„Elértük, hogy egy orvos havi átlagbére a 2-2,5 millió forintos magasságba tudott emelkedni. Mi továbbra is tartjuk, hogy ez kiemelkedő mértékű béremelés volt” – mondta a Világgazdaságnak Rétvári Bence a Magyar Gyermekorvosok Tudományos Társaságának százéves évfordulójára rendezett konferencián. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára közölte, az egészségügyi költségvetés 330 milliárdos többletforrása a gyermekorvosi ellátás fejlesztését is fedezi.
Rétvári emlékeztetett: azt, hogy a gyermekegészségügyet kiemelten, külön kezelik, egyáltalán nem magától értetődő. „Európának még nálunk szerencsésebb részén sincs olyan széles léptékű gyermekgyógyászat, alap- és alapkórházi ellátás, mint Magyarországon. Azt, hogy ez nem a felnőttorvos-képzésbe integrálva folyik, hogy van a felnőttellátással párhuzamos külön gyermekorvosi és védőnői rendszer, nem sok ország mondhatja el magáról. Ezt nemcsak fenntartani, de továbbfejleszteni is kell” – hangsúlyozta.
Rétvári Bence szerint
a magyar orvosbérfejlesztés mértéke ugyancsak egyedi, unikum.
„A valaha volt legnagyobb orvosbérfejlesztés valósult meg Magyarországon. Éppen azok kritizálnak, akik 2010-re csökkentették az orvosok bérét, és kórházakat zártak be. Mi a kórházakat fejlesztjük, az orvosok bérét pedig többmilliós szintre emeltük, és ehhez igazítottuk az elmúlt években az ápolókét is a több mint 70 százalékos emeléssel” – mutatott rá.
Az államtitkár korábban egy nemzetközi statisztikán keresztül szemléltette, hogy a hazai orvosbérek az átlagfizetéshez viszonyítva az OECD-országok között Magyarországon a legmagasabbak.
Rétvári úgy véli, minden időben fontos, hogy az egészségügy forrásai növekedjenek – akkor is, amikor Európában az országok egyszerre több nehézséggel is küzdenek.
Ezért a jövő évre benyújtott költségvetés tervezetében 330 milliárd forint többletforrás – köztük gyermekellátásra és gyermekkórházakra – szerepel egészségügyi célokra, így összesen már 3,712 milliárd forintot tudnak erre a célra fordítani 2025-ben.
Az államtitkár úgy fogalmazott: „roppant innovatív, új, korszerű és világszínvonalú fejlesztések zajlanak szinte minden gyermekintézményben”, melyek jövőre is folytatódni fognak. A Heim Pál Kórházban az elsők között kezdték el
a Bethesda Kórházban pedig robotok is segítenek a rehabilitációban, ami nemcsak gyorsítja, de (játékos formában) motiválja is a gyermekeket a szükséges mozdulatok elvégzésére.
A területen megvalósult fejlesztések egyik legjelentősebbike a Debreceni Egyetem új Gyermeksürgősségi és Rehabilitációs Központjának átadása volt: a 33 ágyas létesítmény 3,5 milliárd forintból épült fel. Kossa György, az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Alapítvány kuratóriumi elnöke ennek kapcsán lapunknak elmondta, az elmúlt években több tízmilliárd forintos egészségügyi fejlesztést valósítottak meg, és a tervezés alatt lévő új intézményi költségvetésben is többmilliárdos ilyen célú fejlesztés van, melyek egy része a gyermekegészségügyi ellátást is érinti. A bérfejlesztés kapcsán közölte, 2021-ben, a modellváltáskor 80 százalékos béremelést hajtottak végre, melynek egy része teljesítménybér, vagyis minden dolgozó – az orvosok is – motiváltak, hogy munkájukat a lehető legmagasabb színvonalon végezzék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.