A Paks II. atomerőmű építése érdekében olyan létesítésiengedély-kérelmet szeretnénk beadni az Országos Atomenergia Hivatalhoz (OAH), amelyről tudjuk, hogy 98 százalékban engedélyezhető is
– válaszolt a Világgazdaságnak a két új nukleáris blokk építéséért felelős tárca nélküli miniszter, Süli János, aki a beadás várható időpontját ezért egyelőre nem jelölte meg. A korábbi közlésekben egyébként 2018 második fél éve szerepelt, de a miniszter akkor azt hangsúlyozta, hogy a biztonság a legfontosabb, nem a gyorsaság.
Az az elsődleges, hogy az orosz fővállalkozótól kapott létesítési tervek teljes egészében megfeleljenek a magyarországi előírásoknak
– mondta lapunknak. E célból (mint arról a Világgazdaság tavaly novemberben beszámolt) a Roszatommal együttműködik a hazai Pöyry Erőterv társaság. Süli János felidézte az elkerülendő finnországi példát is:
az ottani atomhatóság kénytelen volt átdolgozásra visszaadni a szintén Roszatom-kivitelezésű Hanhikivi I. atomerőmű létesítésiengedély-kérelmét.
Miközben tehát az OAH is várja a létesítésiengedély-kérelmet, az atomerőmű építéséhez kapcsolódóan kisebb súlyúakat már elbírált – tudta meg lapunk Fichtinger Gyulától, a hivatal főigazgatójától. Válasza szerint az OAH 2018-ban három engedélyt adott ki, egy újabbat pedig éppen vizsgál. Mindegyik esetben úgynevezett felvonulási épületről van szó (raktárról, irodáról, szerelőműhelyről). Ezek nem a majdani atomerőmű részei, és nem érintik a nukleáris biztonságot sem, építésüket azért kell mégis az OAH-nak engedélyeznie, mert a hivatal rendelkezik Paks II. teljes telephelyén általános építésügyi hatósági jogkörrel.
Az említett engedélyek kiadása egyébként nem volt teljesen zökkenőmentes. Paks II. 2017-ben két – eredetileg a fővállalkozó Roszatom által készített – kérelemcsomagot adott be, majd az év végén visszavonta őket, mert a kérelmeit megalapozó dokumentáció nem felelt meg minden szempontból a magyarországi előírásoknak. Tavaly új formában adtak be egy-egy új épületre vonatkozó kérelmet. Volt tavaly az OAH-nak egy harmadik ügye is:
a Paks II. Zrt. kérte egy 2016-os építési engedélyének módosítását – közölte még Fichtinger Gyula.
A két új 1200 megawattos blokkal kapcsolatos előkészületek állapotába enged betekintést az is, hogy éppen milyen képzettségű dolgozókra van felvétel. A projektcég – honlapja szerint – 17 magas képzettségű munkatársra, jellemzően főszakértőkre vadászik, többségüket a beruházás előkészítése és megvalósítása kapcsán keresi. Kiválasztaná a szimulátor instruktorát is, akinek már az új atomerőművi blokkokban foglalkoztatni kívánt műszaki személyzet elméleti és gyakorlati képzésével összefüggésben lesznek feladatai.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.