A Gönyű-Bős-Nagygyőröd, valamint Sajóivánka és Rimaszombat között megépült határkeresztező távvezetékek egyenként 400 kilovoltos összeköttetést biztosítanak észak-déli irányban. Az előbbi 750 méteres szakasz megépítése 4,2 milliárd forintba került, utóbbi 23,2 km-es vezetékszakaszé 8,8 milliárdba. Az ezeken átfolyó villamosenergia-kereskedelem révén biztosabb lesz Magyarország áramellátása – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), illetve a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MAVIR ZRt.) közleményeiben.
A vezetékek építésének előkészítése tíz éve kezdődött, azokon keresztül hétfőn indult meg az áramkereskedelem. A projekt elősegíti a megújuló forrásokból termelt villamos energia észak-déli irányú áramlását, és fontos szerepe van az európai integrált villamosenergia-piac kialakításában is — értékelte a fejlesztést a MEKH elnöke. Az új vezetékek, amellett, hogy növelik a szlovák, illetve a magyar áramellátás biztonságát, egyúttal mindkét hálózaton nagy mértékben csökkentik majd a kritikus terheltség kockázatát, az európai villamosenergia-rendszer üzembiztonságáhozis hozzájárulnak.
Horváth Péter János hangsúlyozta:
Magyarország villamosenergia-igényének mintegy 30 százalékát importból fedezi, am jelentős mértékben Szlovákia irányából érkezik. A határkeresztező kapacitások szűkössége növelheti az áram árát, ezért is kiemelten fontosak az új szlovák-magyar határkeresztező távvezetékek.
A MEKH közleményében emlékeztetett, hogy 2017 januárjában részben a szűkös határkeresztező kapacitások eredményezték azt a rendkívüli helyzetet, amikor a magyar árampiacon időszakosan kialakult árak többszörösen meghaladták a szokásos hazai, sőt a nyugat-európai áramárakat is. A magyar-szlovák határkeresztező kapacitások megduplázásával csökkenthető a hasonló kockázatos helyzetek kialakulása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.