Komoly energiahiánnyal küzdenek Kína északkeleti részének ipari központjában – írta meg a Reuters. Jilin tartomány lakosai már attól tartanak, hogy leállítják a víz- és villanyszolgáltatást, illetve hogy beszüntetik a termelést a gyárak. Ezek elkerüléséhez a szénbeszerzést kellene felgyorsítani.
Az egyre ritkuló szénszállítmányok kiéheztették a világ második legnagyobb gazdaságát. Az energiaforrás hiánya az ipar nagy részét megbénítja, ezért a tartomány vezetője a szénimport volumenének növelését sürgeti.
A hírekben és a közösségi médiában arról lehet olvasni, hogy az áramkimaradások miatt
az ország északkeleti részében elsötétültek a jelzőlámpák, a lakóházak liftjei megálltak, illetve a mobilkommunikáció is akadozott, és több gyárban is szüneteltetni kellett a termelést. Egy közüzemi szolgáltató pedig arra figyelmeztetett, hogy a bizonytalan áramellátás a vízellátás folytonosságát is megzavarhatja.
Senjangban és a több mint 13 milliós Talienben a zavarok a globális nagyvállalatok – az Apple, illetve a Tesla – beszállítóit sújtották leginkább. Az emelkedő szénárak, amelyeket az erőművek nem tudtak a fogyasztókkal megfizettetni, számos tartományt az áramszolgáltatás szüneteltetésére kényszerítettek. Ez történt Jilinben is.
Han Jun, a majdnem 25 milliós tartomány kormányzója hétfőn az energetikai vállalatoknak azt mondta, hogy több lábon állva kell biztosítani a szénellátás stabilitását.
Ez az oroszok háttérbe szorulását, és Indonézia, illetve Mongólia felértékelődését jelenti.
Utóbbinak Jilinnel határos területeire azonnali hatállyal megbízottakat is küldenek, hogy készítsék elő a szükséges szerződéseket – olvasható a tartomány hivatalos WeChat felületén.
A Goldman Sachs becslése szerint az áramkimaradások a kínai ipari termelők 44 százalékát hátráltatták, ami az éves GDP 1 százalékos visszaeséséhez vezethet a harmadik negyedévben, és 2 százalékos csökkenéshez az októbertől decemberig tartó időszakban. Ez a 2021-re vonatkozó növekedési várakozásokat 7.8 százalékra mérsékli a korábbi 8.2 százalékról egy kedden közzétett jelentés szerint.
Az energiaválságot a szűkös szénellátás és a szigorodó kibocsátási normák miatti széndrágulás, illetve az áremelkedést követő korlátozások okozták.
Han arra szólította fel a vállalatokat, hogy tegyenek eleget társadalmi kötelezettségeiknek, és hárítsák el az áremeléssel létrehozott akadályokat.
Eközben az ország áramszolgáltatóit tömörítő szervezet hétfőn közleményben tudatta, hogy a széntüzelésű erőművek beszerzési hálózatuk fejlesztésén dolgoznak, és nincs az az ár, amit ne volnának hajlandók megfizetni, hogy garantálni tudják a zavartalan működést a fűtési szezon alatt.
Rövid távon egyelőre két dolog jelenthet kiutat a válságból: a szénbányászat felpörgetése, vagy a fogyasztói árak emelése. Annyi biztos, hogy egyik megoldás sem népszerű.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.