BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétélű fegyver az energiaipari extraprofit elvonása

A Moltól vonható el a legkönnyebben az extraprofit, de e társaság jövedelmét az állam már amúgy is megkurtította az üzemanyagárak befagyasztásával.

Az energiaszektoron belül elsősorban Moltól lehetne extraprofitot elvonni, kézenfekvő módon pedig az olajimport megadóztatásával Plester Tamás, az Erste Befektetési Zrt. EMEA olaj- és gázipari elemzője szerint, akit a VG a kormány extraprofit-elvonási bejelentése kapcsán kérdezett.

Pletser Tamás emlékeztetett, hogy az orosz olajimport esetleges megadóztatása már felmerült EU olajembargós rendeletének alternatívájaként, mivel magát az embargós döntést például Magyarország várhatóan megvétózza. Bár a Molnak nagy profitot hoz a háború, az állam máris jelentősen sújtja azzal, hogy csökkenti a jövedelmét az üzemanyagárak befagyasztásával. Ha most még egy plusz adót is kiróna rá, már „két oldalról kezdené el fejni a tehenet”, márpedig aligha cél nehéz helyzetbe hozni ezt a céget.

A magyarországihoz hasonló adóztatási tervei vannak egyébként Szlovákiának, és előbb-utóbb Horvátország is ilyen lépésre kényszerül Pletser Tamás szerint, sőt egész Európában tenni kell valamit a magas költségvetési hiányok kezelésére.

A kereskedelmet nehezebb megfogni

Jelentős energiapiaci szereplő a MET csoport is, és bár Svájcban van bejegyezve, megadóztatható mondjuk a kereskedett mennyiségen keresztül is. Mint Pletser Tamás rámutatott, az is a kereskedett mennyiség alapján történő adóztatás mellett szól, hogy magán a kereskedésen nagyon kis marzsok keletkeznek, így hatékonyan a volumen fogható meg. Ez a MET csoport esetében évi 70 milliárd köbméter gázt jelent. Ugyanakkor az adózás alól ki is lehet bújni, hiszen a MET is sok országban kereskedik. A kereskedelmet általában is nehezebb megadóztatni, ez újabb termelésre adóztatása mellett.

Nem sérülhet a rendszeregyensúly

Így az Alteótól – és minden olyan cégtől is könnyebb elvonni –, amelynek van eszköze, így a Alteót például a kiegyensúlyozó, gázmotoros eszközén keresztül. Ugyanakkor a mostani, rendkívül volatilis környezetben éppen az Alteo szolgáltatására van hatalmas szükség. „Ha azt akarjuk, hogy instabilabbá váljon a magyar energiarendszer, akkor érdemes őket megadóztatni. Ha viszont azt szeretnénk, hogy inkább beruházzanak, akkor most kicsit nehezebb dolog az adóztatásuk” – mutatott rá Pletser Tamás, visszatérve arra, hogy most a „Mol a legegyszerűbb”.

Havi 70-80 milliárdos mínusz

Az MVM-be az elemző szerint inkább tolni kellene pénzt még azt figyelembe véve is, hogy a csoport egyes leányvállalatai nyereségesek, hiszen összességében nettó extra veszteséget termel. Amiatt, hogy a befagyasztott hatósági árak miatt az elemző becslése szerint az MVM-nek havonta 70-80 milliárd forint mínusza keletkezik, esetében inkább az a kérdés merül fel,
hogy az államnak nem kell-e átvennie tőle a terheket tőkeemeléssel, esetleg akár magát a hosszú távú orosz gázimport-szerződést is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.